facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Virtualizace IT , Cloud a virtualizace IT

Předpověď pro cloudové technologie hlásí slunečno

Je cloud vhodný i pro vás?



IBM cloudTechnologie cloud computingu dosáhly dnes takové úrovně, že jejich plnému komerčnímu využití skutečně nic nebrání. Integrace nové technologie do stávající infrastruktury ale vždy představovala pro IT svět velkou výzvu. Zavedení cloudu jako kombinace starých a nových technologií v tomto kontextu není výjimkou. Jaké výhody cloud přináší? A převáží nad výzvami spojenými s jeho zaváděním?


Primární výhodou zavedení cloudu je snížení nákladů. Cloud computing není novou technologií, ale především revolučním obchodním modelem „pay-as-you-go“, jenž umožňuje flexibilní poplatky odstupňované dle míry využití jednotlivých služeb. Neutralizuje tak potřebu investičních prostředků v rámci IT a náklady s IT spojené převádí zcela do nákladů provozních. Další výhodou cloudu je, že umožňuje využití sdílených IT zdrojů a rychlejší přístup k nim díky bleskovému nasazení nových serverů. V tomto směru cloud computing nabízí dosud nevídanou pružnost co do možnosti škálování. A konečně, cloud podporuje standardizovaná řešení, která přináší do IT světa elegantní funkčnost a jednoduchost.

Z těchto i dalších důvodů dnes celá řada organizací zavádí cloudová řešení jako nedílnou součást své IT infrastruktury. Aby kombinace rozličných oblastí provozu a aplikací po zavedení cloudu fungovala bez obtíží a aby výsledná funkce byla pro uživatele snadno uchopitelná a transparentní, je zapotřebí zvýšeného úsilí integrátorů. Hybridní modely nabraly ve stávajících IT prostředích svou vlastní dynamiku a stále platí, že komplikace mohou převážit nad výhodami, pokud nejsou brány v potaz s předstihem. Správně zvolená taktika nasazení cloudu a volba poskytovatele cloudových služeb jsou klíčem k překonání integračních problémů v jakékoli organizaci.

Opatrný přístup je výhodnější

Chcete-li využívat cloud computing, měli byste tak činit s rozmyslem a při volbě toho správného partnera se mít na pozoru v oblastech, jako je bezpečnost, integrace a řízení podnikových procesů. Nejprve si sami ujasněte (solidní partner by vám v tom měl umět pomoci), jak integrovat cloud s vašimi stávajícími systémy. Je možné, že různé skupiny v rámci vaší organizace budou samostatně rozhodovat o nasazení různých služeb v cloudu, které na sebe navzájem nenavazují, případně nespolupracují dobře se stávajícím IT prostředím. Pokud je to problém, zhodnoťte jak velký. Zvažte dobře, v jaké situaci se v tomto ohledu nacházíte – podmínky implementace se budou v každé organizaci lišit.

Dalším aspektem, který je třeba při volbě poskytovatele cloudových služeb vzít v potaz, je bezpečnost cloudu, a to s důrazem na zabezpečení dat a duševního vlastnictví před úniky. Zachování soukromí a vysoká úroveň bezpečnosti jsou pro koncept cloudu naprosto klíčové, protože s tímto fenoménem stojí a padá veškerá důvěryhodnost cloudu jako takového. V otázce bezpečnosti buďte nekompromisní.

Otázka integrace cloudu se stává klíčovou ve chvíli, kdy jen část pracovní zátěže v rámci tradičního IT je tzv. cloud-enabled, tedy způsobilá pro cloud. Bez ohledu na to, kde a v jaké podobě daná pracovní zátěž běží, je hlavním posláním cloudu zjednodušit, optimalizovat a podpořit růst podniku. Proto je třeba zvážit, jaký konkrétní typ aplikací je skutečně vhodné přesouvat do cloudu, a jaké naopak ponechat v dedikované infrastruktuře. Cloud určitě není univerzální odpovědí na všechny IT problémy. Je bezesporu vynikajícím pomocníkem, ale měl by se nasazovat jen tam, kde řeší skutečný problém efektivně a kde přináší konkrétní výhody.

Klíčové otázky

Pokud vás cloud zaujal a dokážete si představit jeho využití i ve vaší organizaci, pak vás čeká definice vlastní strategie zavedení cloud computingu a rozhodnutí, jaká úroveň a podoba integrace je potřebná či vhodná. S tím souvisí několik klíčových otázek, které se vyplatí si položit před spuštěním projektu – ušetříte tím množství času, energie i peněz. Zkuste začít zodpovězením těchto otázek:


Jaké jsou náklady na integraci aplikací a systémů do cloudu a jaká je návratnost této investice?

Touto otázkou byste se měli zabývat v počáteční fázi plánování. Odpověď na ni by měl přinést první pilotní projekt integrace do cloudu.


Je navrhovaná podoba cloudu kompatibilní se stávajícími nástroji a technologiemi a splňuje také požadované normy a legislativní standardy daného odvětví?

Tyto aspekty musí být prozkoumány v předstihu tak, aby byla pro cloudovou infrastrukturu zvolena jen taková zátěž, která je vhodná, a zvolen takový poskytovatel cloudu, jenž nabídne prostředí vyhovující všem zavedeným normám.


Jaké znalosti a dovednosti jsou nezbytné v rámci interního IT, případně jaká školení by měli pracovníci oddělení IT absolvovat, aby byli schopni tuto integraci realizovat i provozovat?

To je bezpochyby klíčová proměnná v rovnici úspěchu integrace cloudu. Může být ale vhodnější i úspornější přesunout tuto odpovědnost na partnera, který tímto know-how vzhledem ke své každodenní praxi disponuje.


Je možné přenést stávající obchodní procesy a osvědčené postupy do cloudu?

Všechny postupy by měly být podrobeny novému zkoumání v přípravné fázi projektu. Vhodná je i analýza, jaké nové a lepší procesy bude možné nasazením cloudu zavést. Výstupy pak otestujte v rámci pilotního projektu.


Jaké parametry mám zkoumat při volbě vhodného poskytovatele cloudových služeb?

Nebojte se být nároční. Přechod k využívání cloudových služeb je velkým krokem a solidní partner by vám ho měl pomoci realizovat korektně, bez prodlev, dodatečných nákladů a dalších bolestí. Ptejte se především, jaká je úroveň zabezpečení, v jakém datovém centru vaše data leží a jaká je k dispozici konektivita, jak je zajištěna replikace dat, zálohování, archivace, jaké SLA a jakou úroveň podpory je vám partner schopen nabídnout. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v podobě nežádoucích výpadků, bezpečnostních incidentů či ztráty klíčových dat.

Investice do cloudu se vyplatí

Důkladně zvážená investice do cloudových technologií stojí za to. Odměnou vám budou výhody ve formě nižších nákladů, rychlejšího nasazení nové infrastruktury i aplikací, významně vyšší škálovatelnosti a jednodušších, standardizovaných řešení. Schopnost na „lusknutí prstů“ povolat v tradičním IT nepředstavitelný výkon a na druhé lusknutí ho odpojit a přestat za něj platit, to je lákavá myšlenka. Budete-li do cloudu vstupovat pečlivě připraveni, budete-li si klást správné otázky a zapojíte-li selský rozum, vaše cloudová integrace bude jistě úspěšná a vy se budete brzy těšit z jejích výhod.

Jiří Vojkovský
Autor článku působí jako ITS managed services country leader ve společnosti IBM Česká republika.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Ochrana dat a bezpečnost v éře DORA a NIS2

Klíčová role IBM Guardium a SIEM QRadar

Security AIS rostoucími nároky na ochranu citlivých dat a dodržování regulatorních požadavků se firmy stále více obrací k pokročilým nástrojům, které jim umožňují efektivně čelit výzvám moderního IT prostředí. Směrnice DORA a NIS2, které zdůrazňují operační odolnost a správu kybernetické bezpečnosti, stanovují jasné standardy pro ochranu dat a řízení přístupu. V tomto kontextu hrají zásadní roli řešení IBM Guardium a SIEM QRadar.