- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (87)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (40)
- Dodavatelé CRM (37)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (63)
- Informační bezpečnost (43)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)
CRM systémy
Plánování a řízení výroby
AI a Business Intelligence
DMS/ECM - Správa dokumentů
HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů
EAM/CMMS - Správa majetku a údržby
Účetní a ekonomické systémy
ITSM (ITIL) - Řízení IT
Cloud a virtualizace IT
IT Security
Logistika, řízení skladů, WMS
IT právo
GIS - geografické informační systémy
Projektové řízení
Trendy ICT
E-commerce B2B/B2C
CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk
Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | ||
Automatizace je především příležitost
Pojem 4. průmyslová revoluce alias Průmysl 4.0 není úplně nový, přesto nedávné Světové ekonomické fórum v Davosu, které se těmto tématům věnovalo, přitáhlo velkou pozornost médií. Záležitost je totiž mnohdy prezentována ne zcela vhodným stylem typu „kdo by se měl bát o práci“. Je však nutné si uvědomit, že každá technologická změna zatím vyústila v ekonomický pokrok a představuje především příležitost – jak pro jednotlivce, tak pro podniky. A to platí i pro automatizaci.
Jak se shodují téměř všechny analýzy, postupující automatizace značně změní trh práce. Největší změny se přitom budou týkat administrativních pozic. Studie ekonomů z Oxfordské univerzity stejně jako některé prognózy pronesené letos v Davosu uvádějí, že zmizet může až polovina míst; týká se to jak vyspělých trhů, tak i off-shore lokalit, především těch, kde hlavní konkurenční výhodu představovaly nízké mzdy.
Publicitu si v Davosu získal např. odborník na robotiku Alan Winfield. Podle jeho odhadů v rozvinutém světě (15 nejvyspělejších ekonomik) zanikne 4,8 milionů míst bílých límečků a 1,6 milionů míst ve výrobě – a to už do roku 2020. Také přímo studie Světového ekonomického fóra zdůrazňuje, že řada popisovaných procesů bude velmi rychlých, opět s horizontem roku 2020. Další prognózu na toto téma publikovala investiční banka UBS.
Ani automatizace boom nezastaví. Naopak.
Zaznívají však i opačné hlasy. Například dle asociace ABSL, která sdružuje firmy působící v oblasti sdílených podnikových služeb, se dá naopak očekávat dynamický růst celého tohoto segmentu, jehož byznys je založen na poskytování služeb formou outsourcingu. Automatizace je zde přitom využívána ve skutečně velkém měřítku - dle nejnovějšího průzkumu ABSL využívá alespoň částečnou automatizaci svých procesů více než polovina center sdílených podnikových služeb (52 %), pokročilou automatizaci pak 9 %. Růst se očekává především ve střední Evropě, kde má během následujících 10 let dojít až k 300 % nárůstu počtu zaměstnanců. Důvod tohoto boomu je jednoduchý – dle ABSL šetří firmy s pomocí využívání sdílených podnikových služeb, k nimž patří například finance, personalistika, technická podpora či výzkum a vývoj, až 30 % nákladů, a to už stojí za uváženou.
Tři fenomény průmyslu blízké budoucnosti
Světem IT i světem průmyslu dnes vládnou tři termíny: Průmysl 4.0, internet věcí a robotická automatizace. Tyto vzájemně úzce související pojmy jsou doslova bránou do budoucnosti, která se nejspíš bude velmi lišit od toho, na co jsme byli dosud zvyklí a která poněkud připomíná sci-fi. Jak se však shodují téměř všechny analýzy, postupující automatizace je neoddiskutovatelně zde a především značně změní trh práce. Otázkou je, zda představuje spíše hrozbu či spíše šanci. Nicméně historie nás učí, že technologický pokrok byl pro lidi nakonec vždy přínosem.
Internet věcí (IoT - Internet of Things)
Zjednodušeně bychom jej mohli popsat jako propojení jednotlivých zařízení prostřednictvím internetu bez účasti člověka. Principem je sběr dat z různých senzorů a čidel a jejich sdílení prostřednictvím internetu za účelem dalšího využití. Propojení zařízení s internetem by mělo být zejména bezdrátové. Pro vyhodnocování získaných dat se dají využít tzv. technologie Big data. Internet věcí již v blízké budoucnosti najde uplatnění ve všech oblastech života lidí i průmyslu, neboť bude jedním z hlavních nástrojů Průmyslu 4.0.
Robotická automatizace (RPA – Robotic Process Automation)
Robotická automatizace procesů je aplikací technických řešení, která umožňuje pracovníkům nastavit si „robota“ nebo počítačový software tak, aby interpretoval a zachycoval stávající aplikace a data a zajistil zpracování transakce, spuštění odezvy, manipulaci s daty nebo komunikaci s dalšími systémy. Tedy rutinní operace, které dříve dělali lidé. Mezi aplikace RPA patří například automatické čtení a vyplňování formulářů, opakované operace prováděné pomocí klávesnice nebo myši, tvorba databází a pravidelná hlášení či výpočty.
Průmysl 4.0 (Industry 4.0)
Pojem 4. průmyslová revoluce či Průmysl 4.0 není úplně nový. Je však mnohdy – jako například na posledním Ekonomickém fóru v Davosu - prezentován stylem typu „kdo by se měl bát o práci“. Historie nás však učí, že každá technologická změna zatím vyústila v ekonomický pokrok a představuje především příležitost – jak pro jednotlivce, tak pro podniky. Podle myšlenky Průmyslu 4.0 vzniknou „chytré továrny“, které budou využívat automatizace, Internetu věcí a dalších technologických možností. Ty efektivně zvládnou opakující se a jednoduché činnosti, které do té doby vykonávali lidé. To může ohrozit zaměstnanost osob s nízkou kvalifikací, ovšem současně by měla vznikat nová pracovní místa, která budou vyžadovat kvalifikaci vyšší. Vzroste poptávka po lidech, kteří se budou starat o chod strojů. Ruku v ruce s tím budou vznikat místa v IT oblasti, vývoje a marketingové komunikace. Produktivita práce by po čtvrté průmyslové revoluci měla vzrůst o třetinu a tím by došlo ke snížení ceny produktů a k jejich snadnější dostupnosti.
Outcourcing vs. automatizace
Zmíněné dva trendy – outsourcing a automatizace - působí částečně ruku v ruce, částečně proti sobě. Softwarové prostředky dnes umožňují automatizovat nejen jednotlivé procesy, ale i jejich komplex, tj. komunikaci mezi nimi. Analýza AT Kearney odhaduje, že úspory se v takovém případě mohou pohybovat mezi 25 a 50 %. Čistě administrativní pozice nahradí automaticky generované reporty a virtuální asistenti. Začnou mizet i pozice z oblastí prodeje, služeb zákazníkům a technické podpory, a to včetně míst v IT, protože systémy se spravují samy nebo jsou centralizovány v cloudu. Podle UBS bude brzy automatizováno třeba i finanční poradenství, zpracování běžných pojistných událostí nebo jednoduché právní služby (samozřejmě nic z toho se nebude týkat klíčových klientů, výjimečných událostí apod.). Další pokrok „klasických“ robotů přinese pokles potřeby lidské práce v továrnách; změní se např. montážní linky, protože se zde více uplatní i mobilní roboti.
McKinsey Global Institute k ohroženým profesím přidává ještě místa v potravinářském průmyslu, naopak technické a IT profese mají být relativně nedotčeny (v rozporu s jinými prognózami, viz výše), totéž má platit pro management (i když přibývá i tvrzení, jak budou firmy brzy řízeny roboty) a zdravotnictví. Automatizace a robotizace ovšem, dle Oty Kulhánka, ředitele Accenture Business Services, nemusí nutně způsobit úbytek pracovních míst. Naopak. Tím, že eliminuje manuální a rutinní činnosti, umožní pracovníky využít na činnosti s vyšší přidanou hodnotou anebo přijímat nové služby a zvyšovat jejich kvalitu bez nároku a následně růst.
Vítězové a poražení
Nové technologie, např. robotika a 3D tisk, umožní firmám přivádět výrobu zpět do vyspělých zemí, outsourcing výroby do oblastí s nižší cenou pracovní síly přestane být ekonomický. Na celosvětové úrovni se tak vítězem čtvrté průmyslové revoluce stanou rozvinuté země a zase se zvýší jejich odstup od těch chudších. Nadbytek nekvalifikovaných, levných pracovních sil nebude dále konkurenční výhodou. Málo rozvinuté země navíc často nemají infrastrukturu, která by umožňovala využívat plného potenciálu nových technologií. Klíčovými faktory, které pohánějí automatizaci, jsou totiž nejen strojové učení a zpracování velkých objemů dat, ale také všudypřítomná konektivita.
UBS tak mezi příklady vítězů uvádí Švýcarsko, Holandsko či Singapur, do druhé skupiny patří třeba Mexiko a Argentina. Pro ČR jsou tyto trendy rovněž důležité, protože outsourcing se stává významnou částí tuzemské ekonomiky. Nedávno zveřejněný žebříček Tholons Top 100 outsourcingových lokalit dokonce uvádí Prahu na 3. evropském na 15. světovém místě; Česká republika se tak má šanci přiklonit k vítězům.
Zajímavý je v souvislosti se zaváděním automatizace i pohled na obchodní procesy. „Automatizace a robotizace, zejména v kombinaci s umělou inteligencí (AI), výrazně mění i podnikové procesy,“ konstatuje Jan Skoták, ředitel regionálního centra, Infosys v České republice. „Rozdíl oproti minulosti spočívá v tom, že dříve, ačkoli byly technologie součástí podnikových procesů, byly většinou řízeny odděleně od procesů zajišťovaných lidskou činností. Dnes však na obě tyto součásti nahlížíme společně, protože pouze správná kombinace moderních technologií a kvalifikovaných lidí povede ke skutečné skokové změně jak pro firmy, tak pro jejich zákazníky.“ Dle Jana Skotáka jsou to pak především zákazníci, kdo ze 4. průmyslové revoluce získá nejvíce výhod. „S tím, jak klesá cena technologických řešení, zaujímá robotická automatizace stále větší podíl manuální práce. Díky dnešním modelům globální non-stop podpory se přitom nebudou přínosy týkat pouze nákladů, ale v daleko širší míře i kvalitnějšího zákaznického servisu a rychlejšího uvádění produktů na trh. Tím bude samozřejmě pozitivně ovlivněna také rychlost růstu tržeb a úspěšnost firem. Nutno podotknout, že robotická automatizace ušetří celou řadu zdrojů, které se budou moci přesunout na kreativnější činnosti, případně na zcela nové oblasti podnikání.“
Nová místa
V minulosti se samozřejmě už opakovaně objevovaly prognózy o tom, jak stroje připraví člověka o práci. Prozatím se však vždy ukázalo, že technologie současně nové pozice (nebo celé nové obory) vytvářejí, ať už jde o přesun z průmyslu do služeb nebo o vznik zcela nových odvětví typu IT. To potvrzuje například i Ota Kulhánek z Accenture: „Zvýšený důraz na automatizaci vyžaduje více pracovníků s technickými znalostmi a zkušenostmi, především z oblasti IT a programování, kteří dokáží automatizaci a robotizaci zavádět do praxe.“
Jaké změny přinese automatizace tentokrát? Mezi rychle se rozvíjejícími obory se nyní nejčastěji uvádí genetika, biotechnologie, umělá inteligence, robotika, nanotechnologie a 3D tisk; ve spojení s nimi vznikne ekosystém dalších podnikatelských aktivit a tedy i nové pracovní příležitosti. Většina prognóz prozatím odhaduje, že míst, která zmizí z administrativy, bude víc, naopak podle studie UBS nových míst vznikne srovnatelně, protože vysoká produktivita umožní spustit nové služby, které by dosud nebyly ekonomicky rentabilní. Vznikající pozice ale budou vyžadovat vysokou kvalifikací – do zmiňovaných dovedností patří matematika, výpočetní technika nebo inženýrské obory a technické znalosti; opět poněkud v protikladu s jinými prognózami, které v této souvislosti uvádějí spíše sociální dovednosti (komunikace/vyjednávání, kreativita...) nebo kritické myšlení. Dá se tedy očekávat, že pravděpodobně zaniknou ty pozice, u nichž není dostatek prostoru pro vlastní rozhodování. Dle Jana Skotáka bude v budoucnosti při lidské práci kladen větší důraz na kreativitu. „Automatizace odstraní manuální a repetitivní činnosti, lidé získají mnohem větší prostor pro vlastní kreativitu.“
Každopádně lidé, kteří se do nových požadavků „trefí“, mohou očekávat vyšší mzdy. Zlepší se také ekonomické výsledky těch podniků, které dokáží trendy průmyslu 4.0 adekvátně využít, software po automatizaci i roboti ve výrobě dále zvýší marže. Pokles cen zboží by, tak jako u všech dosavadních průmyslových revolucí, mohl přinést nižší životní náklady.
Kritičtěji zaměření komentátoři upozorňují, že likvidace pracovních míst tentokrát zasáhne i relativně kvalifikované pozice; bude se týkat střední vrstvy, což může zvýšit rozdíly mezi příjmy – podobně jako se zvýší rozdíly mezi zeměmi. Lidé ale samozřejmě budou mít možnost se zachovat podle aktuální situace; měli by hlavně být připraveni na to, že jednou získaná kvalifikace jim zaměstnání nezajišťuje navždy, být ochotni začít dělat něco jiného.
Jazyk IT pro výrobní podniky
Bez používání zkratek se už dnes v běžném životě stěží obejdeme. V každém oboru je jich užíváno mnoho a v oblasti IT to platí dvojnásobně. Co znamenají zkratky CAD, MES nebo CAFM? Označují typy softwarových produktů, které zajišťují podporu různých procesů ve výrobních společnostech. Mnoho zkratek v oblasti IT vznikla pod vlivem marketingu, což často vede k nejednoznačnostem při výkladu. Proto přinášíme přehled těch nejpoužívanějších.
- APS (Advanced Planning and Scheduling) - Nástroj pro pokročilé plánování výroby zpravidla navazuje na podnikový informační systém. Hlavním úkolem APS je optimalizace všech zdrojů. Také umožňuje automaticky sestavovat výrobní plány i výhledy a vytvářet simulace různých událostí i změn.
- BI (Business Intelligence) - Software pro podporu finančních analýz primárně poskytuje rozbor a reporting ekonomických dat. Umí toho ale daleko víc, často se využívá například pro analýzy prodejů. Společnosti s ním získají přehledné informace potřebné pro kvalifikované rozhodování manažerů.
- CAD (Computer Aided Design) - Tento typ systémů firmy využívají při navrhování produktů. Z principu tedy CAD programy přicházejí ke slovu při prvotní etapě výrobního procesu, který zahrnuje vývoj, konstrukci a technologickou přípravu výroby.
- CAFM (Computer Aided Facility Management) - Zkratkou označujeme software pro podporu procesů sloužících ke správě a údržbě majetku společnosti. Kvalitní CAFM by měl poskytovat automatizovanou evidenci statků a odpovídat aktuální legislativě.
- CAM (Computer Aided Manufacturing) - Na CAD plynule navazuje software pro podporu výroby. S CAM mohou firmy automatizovat veškeré procesy související s touto agendou.
- DMS (Dokument Management System) - Udržet pořádek v dokumentech? Ve středních a velkých firmách se to ne vždy daří na potřebné úrovni. DMS je užitečný pomocník, který eviduje veškeré dokumenty a řídí jejich tok. Všechna zaznamenaná data zůstávají archivována na jednom místě.
- ERP (Enterprise Resource Planning) - Informační systém, který poskytuje podporu pro všechny důležité procesy organizace. Trendem jsou řešení, která zvládnou zastřešit veškeré firemní agendy. Tuto možnost ale nenabízí každý produkt na trhu.
- HR (Human Resources) - Nástroje, které ve firmě zajišťují oblast personalistiky, obvykle zpřehledňují výběrová řízení, umožňují sledovat vývoj kariéry zaměstnanců a v neposlední řadě pomáhají se smluvními vztahy ve firmě.
- MES (Manufacturing Execution Systems) - Tento typ systémů můžeme vnímat jako vazební můstek. Hlavním úkolem je efektivní propojení mezi informačním systémem a systémy pro automatizaci výroby.
Jeden software pomůže s plánováním, druhý s návrhem produktu, třetí zajistí výrobu samotnou, další všechny předešlé propojí. Je skutečně nutné využívat tolik nástrojů? Ano, i ne. Při komplexním řízení firmy je podstatné pokrýt všechny agendy. To dokáže zajistit buď kombinace softwarů, nebo komplexní ERP systém zahrnující výše uvedené nástroje. Druhá varianta přináší konsolidovaná a propojená data, bonusem je jednotné uživatelské rozhraní.
Martin Bubeníček
Autor článku působí jako obchodní ředitel ve společnosti DC Concept a. s., která vyvíjí informační systém QI
Zdravá skepse
Faktem ale zůstává, že jde stále jen o prognózy. Obecně sice těžko pochybovat, že většinu profesí popisovaných jako ohrožené lze automatizovat, ale těžko říct, zda k tomu dojde (tj. zda to bude ekonomicky efektivní) za 5 nebo za 10 let či ještě později. Vezmeme-li si největší dnešní podniky, často obřího obratu dosahují jen s minimem zaměstnanců. Firmy s pár desítkami lidí mají tržní kapitalizaci v desítkách miliard dolarů. Ve smyslu nástupu nových obchodních modelů již čtvrtá průmyslová revoluce rozhodně nastala. To, kolik (jak málo) má Facebook nebo Google zaměstnanců, ale samo o sobě nevypovídá o destrukci trhu práce, protože místa vznikají v návazném ekosystému.
Skeptik by pak dokonce mohl argumentovat tím, že výstupy ze Světového ekonomického fóra plní média, ale to je tak všechno. V Davosu se scházejí lidé, kteří patří především mezi (nejen) politické celebrity. O tom, jak proběhne čtvrtá průmyslová revoluce nebo jakákoliv jiná technologická inovace, rozhodují ti, které nikdo na ekonomická fóra nezve – a stejně by na ně neměli čas, protože právě vytvářejí svůj byznys.
Hana Ševčíková
prosinec - 2024 | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
23.1. | Odborný webinář Zabezpečení digitální identity zaměstnanců... |
24.1. | CyberEdu NIS2 Academy - druhý běh |
31.3. | HANNOVER MESSE 2025 |
Formulář pro přidání akce
9.4. | Digital Trust |