facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 10/2014 , Projektové řízení

Mezi řádky projektového managementu

aneb Neprávem opomíjené dovednosti projektového manažera



SympheraJe za námi již 6. ročník odborné konference pořádané společností Symphera a Komorou Projektových Manažerů. 24. a 25. září se sešli odborníci i široká veřejnost a hledali spolu odpovědi na řadu otázek. Co dělá úspěšného projektového manažera úspěšným? Jsou pro něj důležité jen „hard skills“ nebo je to ještě něco jiného? Existují oblasti, o kterých se tolik nemluví, oblasti "mezi řádky", a přesto ovlivňují úspěch či neúspěch konkrétního projektového manažera, potažmo celého projektu. Jaký je tedy každodenní život projekťáka, co dělá, co by dělat měl a jak?


Pro historicky nejvyšší počet 180 registrovaných účastníků bylo připraveno osm odborných přednášek se zajímavým mixem přednášejících, ale i hostů z komerční či státní sféry. Díky workshopům si účastníci mohli nejzajímavější témata vyzkoušet přímo na místě, podělit se o zkušenosti s kolegy „odjinud“ a podívat se na svou každodenní práci z jiného úhlu pohledu.

Moderování se zhostili Petra Rejsová ze společnosti Symphera a David Šnorek ze společnosti Deloitte Advisory, kteří účastníky prováděli dopoledním programem po oba dva dny.

Na konferenci mimo jiné zaznělo

Jak dodávat nižší kvalitu řízeně? Kontroverzní téma, kterého se zhostil Martin Klusoň, generální ředitel společnosti Symphera a Prezident Komory Projektových Manažerů. Názorně posluchačům předvedl, že tato myšlenka není nová, ani kacířská, vždyť například i dopravní společnosti běžně nabízí různé kategorie letenek. Naopak míra a úroveň kvality je otevřená dohodě mezi dodavatelem a odběratelem stejně tak, jako další aspekty projektu. Dokonce může představovat významný krok pro předání projektu ke spokojenosti zákazníka. Posluchači tak měli možnost zjistit, že diferenciace kvality je oblast, která je pro mnohé opomíjená či nedoceněná, přesto ji vědomě či nevědomě často využíváme.

Tématu, který se shledal s velkým ohlasem a rezonoval všemi přednáškami, ať už přímo nebo nepřímo, se zhostil zahraniční host a přednášející Patrick Mayfield, který názorně a přesvědčivě posluchačům ukázal, že typickou vlastností úspěšného manažera je rozvoj schopností lidí, se kterými spolupracuje. To odlišuje úspěšného projektového manažera od neúspěšných.

Hojně navštěvovaný workshop navazoval na přednášku Jak obsah smlouvy ovlivní projekt? Správně napsaná smlouva je základem, díky kterému mohou zůstat vztahy mezi zákazníkem a dodavatelem jasné a pevné. Tomáš Nielsen, renomovaný právník z advokátní kanceláře NIELSEN MEINL se podělil se svými posluchači o své dlouholeté zkušenosti a prakticky, příklad po příkladu, ukazoval, jaké části smlouvy jsou rizikové, čemu a proč je třeba se vyhnout a na co je naopak třeba pamatovat.

Vyzývavý název měla další z přednášek Dobře maskovaná EVA. Přednáška se věnovala úspěšnému vedení projektu pomocí Earned Value Analysis, tedy metody efektivního sledování průběhu projektu. Přesto se jí však mnozí obávají jako příliš složitého nástroje pro každodenní práci na projektu. Václav Oškrdal ze společnosti KBC Global Services NV Czech branch posluchačům vysvětlil a následně na workshopu ukázal, jak se EVY nebát, ale naopak, jak s ní pracovat a jak ji co nejlépe na projektu využít.

pmkonference

Pavel Kvasnička z Kapsch Telematic Services ve své přednášce Projektové řízení = procesy nebo improvizace posluchačům vysvětlil, že dodržování standardních postupů a metodik je zcela zásadní pro úspěch projektu a rozhodně projektu prospěje, pokud projektový manažer na těchto ověřených pravidlech trvá. Rozdílem mezi úspěšným nebo neúspěšným projektem je v takovém případě zdravý rozum při hledání toho správného kompromisu mezi procesem a improvizací.

Štěpán Verecký ze společnosti Unicorn Systems zase ukázal, jak je důležité budovat jasnou image podniku nebo projektového manažera jako takového uvnitř společnosti, ale i směrem k zákazníkovi. Příkladem, který může usnadnit komunikaci, je chytře zvolený „jazyk“, například pomocí obrázků.

Ondřej Komanec ze společnosti FranklinCovey Czech doplnil klíčové vlastnosti správného leadera, počínaje respektem vůči lidem a schopností naslouchat jednotlivcům konče.

Petr Böhm ze společnosti Oracle posluchače seznámil s důležitostí a aplikací Organizational change managementu, postupem vyvinutým právě pro co nejlepší zvládnutí častých změn a výkyvů typických pro dnešní prostředí.

Mimo již zmíněných se na konferenci pomocí workshopů prezentovali i další odborníci: Dušan Franců (Atos IT solutions and services), Helena Hrůzová (Vysoká škola ekonomická v Praze), Pavlína Kouklíková (Trask solutions), Zdeněk Macháček a Tomáš Sysala (Principal Engineering) a Hana Housarová (Doosan Škoda Power).

Přednášky i navazující workshopy ukázaly, že základem pro úspěšné zahájení, průběh i dokončení jakéhokoliv typu projektu, je kvalitní komunikace mezi všemi dotčenými stranami. Její podceňování či dokonce neexistence je nejčastější příčinou neúspěchu a prohry.

Další ročník konference se uskuteční v září 2015.

Více informací najdete na webu www.pmkonference.cz.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.