facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT řešení pro logistiku , Logistika, řízení skladů, WMS

Inteligentní sklad přemýšlí za vás



aimtec Téměř každý sklad je dnes řízený. Termín WMS – warehouse management system – je skloňován ve všech pádech a v nejisté době je hledání úspor a zvýšení efektivity jakéhokoliv řešení denním chlebem každého vedoucího pracovníka. Čárové kódy a RFID technologie odvádějí svou nejlepší práci tak jak umí, ale je možné udělat ještě něco dalšího? Jak dospět k ideálnímu stavu, kdy zvýšíme kapacitu našeho skladu na maximum, zvýšíme produktivitu lidí, eliminujeme jakékoliv chyby při manipulaci, budeme schopni zvládat nárazovost poptávky a dodávky stihneme vždy včas? Díky neustálému technologickému rozvoji je jednou z cest, jak tohoto stavu dosáhnout, nasazení nejmodernějších technických prostředků propojených a řízených pokročilým skladovým systémem. Mít inteligentní logistické řešení, které přemýšlí za pracovníky ve skladu, už není jen pouhým snem.


Dynamické skladování

Prakticky každý už se dostal do situace, kdy mu jeho současný sklad přestal dostačovat kapacitou. Místo na rozšíření už není, protože za zdí stojí výrobní hala a ta by také potřebovala více prostoru. Klasický regálový sklad již naštěstí prošel několika evolucemi a v současné době jsou k dispozici moderní systémy dynamického skladování, které na malém půdorysném prostoru nabízí maximální skladovou plochu s možností současného paralelního vychystávání, které výrazně šetří čas. K dispozici jsou ve výtahovém či karuselovém provedení, a to jak horizontální, tak vertikální. Tyto systémy pracují na principu „zboží k obsluze“, kdy eliminují neproduktivní čas operátorů při pohybu po skladu, protože to správné zboží mají vždy po ruce na svém pracovišti. Navíc je obsluha skladu chráněna díky využitým bezpečnostním prvkům.
Kvalitní WMS dokáže tyto automatické výtahové systémy řídit efektivně tak, aby byly jejich možnosti využity na maximum a z hlediska operátorů byl jejich provoz naprosto transparentní. Jedná se především o přistavování polic se správným zbožím dle aktuální fronty práce a časové optimalizace z hlediska manipulačních dob. Nutná je také okamžitá reakce na změnu či naprosto bezproblémové ovládání z hlediska uživatele s přihlédnutím ke skladovým procesům. Dobře řízený výtahový systém tak dokáže nejenom výrazně zvýšit skladovací kapacitu na malém prostoru, ale také zkrátit čas potřebný k vychystávání.

Automatická manipulace

Ať už se jedná o vysokoobrátkové FMCG zboží, nebo o ležáky v temném rohu skladu, tak vždy s těmito objekty musíme manipulovat. Klasická manipulační technika vyžaduje vždy ke svému provozu řídící lidskou osobu, která se bohužel nikdy nezbaví své schopnosti dělat chyby. Za jistých podmínek je však možné zajistit manipulaci automatickou, která je nejenom rychlejší, ale především stoprocentně přesná. K přesunu mezi definovanými místy v prostoru skladu jsou často využívané válečkové dopravníky, jež představují dálnici s automatickým provozem. Řídicí systém může být nejenom statický, často naprogramovaný v rámci PLC automatu, ale také dynamický s napojením na nadřazený systém skladového hospodářství. Ten umožňuje definovat nepřeberné množství kritérií, podle kterých je možné vlastní pohyb zboží po dopravníku dynamicky určovat a také sledovat. WMS přijímá impulzy od čidel na dopravníkové dráze a v jednotlivých uzlech řídí cestu přepravek, případně odklony na jednotlivá pracoviště. Současně je schopen také měnit řazení přepravek podle vytíženosti pracovišť.
Tam kde nemůžeme nainstalovat „koleje“ dopravníku mezi každou skladovou pozici, je možné použít automatickou manipulační techniku v téměř klasickém pojetí, pouze bez lidského faktoru. Vyspělé technologie dokáží navigovat paletové vozíky, případně regálové zakladače, bez lidského přičinění, a dokáží tak výrazně zvýšit bezpečnost manipulace, která je vždy tou hlavní prioritou.
Příkazy na manipulaci pro automatické „paleťáky“ jsou generovány na základě známých dat v informačním systému, případně vytvářeny či modifikovány operátory při řešení nenadálých situací. Přesuny zboží tak prakticky nevyžadují lidské přičinění a tím nabízí možnost k úsporám nákladů a zvýšení rychlosti a přesnosti manipulace.

Pick by light, pick by voice

Určitě to znáte, vyrazíte na nákupy, přesně víte, co potřebujete, ale než to v regálech najdete, tak uběhne věčnost a vy už byste nejraději byli doma. Tak raději vezmete ten prací prášek, co mají zrovna v akci a ty jogurty co vám nabízela hosteska na rohu. Pak ale doma dostanete vynadáno, že tenhle prášek nemá dostatek magických ingrediencí a jogurt není dost bio.
Podobné problémy řeší i operátor, který má vychystat dle předem daného seznamu různé druhy různého zboží. Situaci mu dokáže výrazně zjednodušit technologie pick by light, která ho navádí pomocí světelných signálů rozsvícených u té správné pozice se správným výrobkem. Operátor zřetelně vidí, co má vychystat, a protože nemusí skenovat čárové kódy k potvrzení transakce, má obě ruce volné pro kompletování zakázek. Vhodné je také doplnění o displeje zobrazující požadovaný počet kusů, jenž je možný v případě potřeby upravit. Veškeré informace o tom, jaké světlo a kdy rozsvítit, jsou dodávány a následně předávány zpět do WMS systému. Ten zajišťuje trvalou kontrolu nad probíhajícími operacemi, vede k minimalizaci chybovosti při vychystávání a spoří čas díky hromadnému zpracování více objednávek jedním pracovníkem. Takto propojené řešení vykazuje vysokou efektivitu, neboť informace z řídícího centra skladu jdou přímo ke skladovému operátorovi, a nelze je tak zaměnit.
Další pokročilou technologií je také tzv. pick by voice, vhodný především pro oblast nápojového průmyslu a drogerie. Příkazy k vychystání v tomto případě nejsou předávány v papírové podobě, ale komunikace se systémem probíhá v přirozeném jazyce formou rozhovoru. Operátor je vybaven sluchátky s mikrofonem a při vyskladňování se řídí příkazy, jež slyší ve sluchátkách, a operace potvrzuje předem danou odpovědí, případně přečtením kontrolních číslic z identifikačního čárového kódu manipulační jednotky. Operátor tak vede pouze dialog ve svém přirozeném jazyce a nemusí se učit nic nového. Při své práci má volné ruce a oči pro správnou manipulaci se zbožím, čímž dramaticky vzrůstá jeho produktivita a preciznost prováděných úkonů. Svou roli zde opět hraje i standardizované propojení s WMS systémem, které zvyšuje přesnost celého procesu.

Eliminace chyb kontrolou

Přirozenou lidskou schopnost chybovat je možné eliminovat zavedením technologických prostředků, jež jsou schopné podle předem definovaných metrik zkontrolovat prakticky jakoukoliv provedenou operaci. Při manipulaci s větším počtem jednoznačně identifikovatelných objektů (například krabic nebo palet) je možné použít stacionárních skenovacích nebo kamerových systémů. Ty jsou schopné v minimálním čase zjistit potřebné údaje ze všech identifikačních znaků a předat je ke zpracování informačnímu systému. Ten je na základě předem stanovených pravidel vyhodnotí a může pak provést další návazné akce (například přesun pomocí automatické manipulační techniky), nebo pouze zaznamená úspěšné provedení transakce.
V případech, kdy nelze každou manipulační jednotku jednoznačně identifikovat, je možné provádět kontrolu na celkovou váhu připraveného balení. WMS systém je schopen dodat informace o tom, k jaké zakázce dodávka patří, co je jejím obsahem a jaká by měla být celková váha. Automatické vážní systémy na konci expedičního procesu tento údaj potvrdí nebo vyvrátí a v případě pozitivního výsledku je možné například vytisknout etiketu používané přepravní služby a balík odeslat se všemi náležitostmi. Kontrolní mechanismy tak vedou k eliminaci chybné expedice a také zjednodušují návazné procesy.

Jak na to?

Výčet výše uvedených možností určitě není konečný, ale představuje několik zajímavých cest, jak za pomoci nejnovějších technologických prostředků znovu postoupit dál a vylepšit stávající fungující intralogistické procesy. Ne každý prvek je však použitelný všude, proto buďte zvídaví, zajímejte se o nové technologie a přemýšlejte nad tím, jak je využít právě ve vašem skladu. Cesta k inteligentnímu skladu je otevřená, stačí jen vykročit a dopřát zrovna tomu vašemu skladovému prostoru tu bezvýhradní konkurenční výhodu přemýšlet za vás a šetřit váš čas!

Petr Stejskal
Autor článku je technickým ředitelem společnosti Aimtec.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.