facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 1. 11. 2019

Zprávy z Pražské burzy bude místo novinářů psát umělá inteligence

Nástroj, který s využitím technologií umělé inteligence automaticky generuje zprávy o dění na Burze cenných papírů Praha a ověřuje informace z průběhu obchodního dne, vytvořili vědci z Univerzity Karlovy, ČVUT, Západočeské univerzity a ČTK. Jde o první projekt nasazení prvků umělé inteligence do tuzemské žurnalistiky v České republice. Nyní budou odborníci umělou inteligenci testovat v praxi na reálných datech a pozorovat rychlost a přesnost její práce.



Podle autorů je už nyní aplikace schopna vygenerovat bez zásahu novinářů sedm základních zpráv včetně titulků, a to během jedné jediné vteřiny. Rozsah zprávy přitom odpovídá standardním zpravodajským textům publikovaným ČTK každý všední den po uzavření burzy.

Jak aplikace pro generování zpráv vznikala? Mezi největší úskalí patřilo podle odborníka ze ZČU Jakuba Sida detailní pochopení novinářských rutin a jejich odchylek u burzovních zpráv. „Museli jsme proto přesněji formalizovat přístupy a rozhodování novinářů. Prováděli jsme statistické analýzy historických dat ČTK a na jejich základě jsme vytvořili šablonový systém, který automaticky generuje zprávy, jež se mají co nejvíce přiblížit výstupům žurnalistů. Aktuálně experimentujeme s více univerzálnějšími a plně automatickými metodami, které budou přenositelnější mezi tematickými doménami, jakými jsou počasí či sport,“ dodává Sido.

V následujících dnech začne nový nástroj testovat ČTK. „Vygenerované texty budeme načítat do redakčního systému a projdou standardním agenturním zpracováním jako zprávy vytvářené od začátku redaktory. Odpadne však dohledávání a kopírování dat a celý proces by se měl výrazně zrychlit,“ uvádí technický ředitel ČTK.

Kromě redakce ČTK budou vědci nástroje umělé inteligence testovat i v redakci zpravodajství České televize. Porovnají, s jakou rychlostí a přesností aplikace texty tvoří a ověřuje, a následně zhodnotí její vliv na novinářskou práci v budoucnosti „Plně automatizovaný přístup má mnohá úskalí. Je méně otevřený pro zásahy zvenčí. Pokud bude systém dělat systematickou chybu, je těžké zjistit proč a také ji opravit. Je plně závislý na datech, která dostane, a ze kterých se učí, což je vzhledem ke kreativní povaze novinářské práce a jejím výstupům výzva,“ říká vědec Luboš Král z ČVUT.


 
  

- PR -

Otevřený ERP systém:

Klíč k flexibilitě a efektivitě podnikání


Měnící se podmínky trhu, ro­s­tou­cí požadavky zákazníků a zvý­še­ný tlak na efektivitu jsou ně­kte­ré z problémů, se kterými se dnes potý­ká snad každá firma. Flexibilita a schopnost využít změnu ke svému prospěchu jsou klíčové vlastnosti pro stabilitu a růst. Otevřenost se proto stává vítaným benefitem u moderního ERP systému – a to jak z hlediska technologického, tak i z pohledu přizpůsobení individuálním potřebám firem. Vision ERP patří k nejotevřenějším systémům na našem trhu a proto stojí za pozornost.

  

- PR -

ERP systém pro vysoce efektivní přepravu

Wave LogisticLogistika je dynamický obor, který se neustále vyvíjí a hledá nové způsoby, jak optimalizovat procesy a zvyšovat efektivitu. Této sku­teč­nos­ti si je plně vědoma společnost Wave Logistic, která se specializuje na přepravu zboží po celém světě. Proto již několik let využívá sofistikovaná softwarová řešení – informační systém Helios, cloudové řešení ERPORT nebo též například řešení Docu–X, které pomáhá s digitalizací dokumentace, a CRM systém Coripo pro řízení vztahů se zákazníky. Jak tyto technologie přispívají k hladkému chodu firmy a co přesně přinášejí?