facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 13. 1. 2025 - redakce

Soud potvrdil, že i prostý elektronický podpis je v obchodních vztazích závazný

Rozsudek.jpgVáhali jste, jestli obchodní jednání uzavřená online obstojí v případném právním sporu? Soudy v tom během roku 2024 udělaly jasno: pokud dokument podepisujete v rámci soukromoprávního vztahu (např. mezi firmami či jednotlivci), je závazný i prostý elektronický (online) podpis, pokud lze spolehlivě prokázat identitu podepisujících. Při podpisu smluv, objednávek zboží, účetních dokladů a dalších dokumentů není nutné mít kvalifikovaný ani zaručený elektronický podpis.



Platnost elektronického podpisu při obchodním jednání po rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3 potvrdil ještě Městským soud v Praze. Případ se týkal realitní provizní smlouvy za 32 milionů korun, kterou spolu obě strany podepsaly online přes podpisovou aplikaci.

Oba rozsudky jsou poměrně obsáhlé a podrobně si je můžete prostudovat pod odkazy výše, ale zjednodušeně řečeno české soudy konstatovaly, že pokud firma či jednotlivec prokáže identitu podepisujících (to je jeden ze zásadních požadavků), je pro obě strany v soukromoprávních vztazích elektronický podpis stejně závazný, jako kdyby byl učiněný rukou na papír.

„Nařízení eIDAS totiž kromě kvalifikovaného a zaručeného elektronického podpisu předvídá i tzv. prostý elektronický podpis, za který považuje data v elektronické podobě, která jsou připojena k jiným datům v elektronické podobě nebo jsou s nimi logicky spojena a která podepisující osoba používá k podepsání…,“ stojí mimo jiné v rozsudku Městského soudu v Praze z 10. 9. 2024.

Prokázat identitu podepisujících je zásadní

Co si z toho odnést pro sebe, pokud chcete podepisovat smlouvy, objednávky, účetní doklady a další dokumenty online? Jako firma či jednotlivec nemusíte řešit kvalifikovaný ani zaručený podpis, stačí využít aplikaci, která spolehlivě prokáže identitu (totožnost) podepisujících stran. Například pomocí Bank iD, MojeID nebo Identity občana, jak to dělá například aplikace Podpisovna. Michal_Bo__an_k_citaci.pngObstát ale mohou i méně zabezpečené způsoby ověření, protože ve výše zmíněném právním sporu došlo k ověření pouze pomocí e-mailu a SMS. „Jako firma či jednotlivec nemusíte řešit kvalifikovaný ani zaručený podpis, stačí využít aplikaci, která s maximální jistotou prokáže identitu podepisujících stran,“ potvrzuje Michal Bočan, odborník na elektronické podepisování.

O závaznostech online podpisu v soukromoprávních vztazích (například nájemní smlouva, kupní smlouvu, objednávku zboží, účetní doklady, různé formuláře atd.) se dočtete i v tomto článku.


 
  

- PR -

Ochrana dat a bezpečnost v éře DORA a NIS2

Klíčová role IBM Guardium a SIEM QRadar


Security AIS rostoucími nároky na ochranu citlivých dat a dodržování regulatorních požadavků se firmy stále více obrací k pokročilým nástrojům, které jim umožňují efektivně čelit výzvám moderního IT prostředí. Směrnice DORA a NIS2, které zdůrazňují operační odolnost a správu kybernetické bezpečnosti, stanovují jasné standardy pro ochranu dat a řízení přístupu. V tomto kontextu hrají zásadní roli řešení IBM Guardium a SIEM QRadar.

  

- PR -

Vaše vstupenka do světa budoucnosti průmyslu

Hannover-Messe-2025_k_uvodu-PR.jpgDovolte, abychom vás pozvali na další ročník veletrhu HANNOVER MESSE, který se uskuteční 31. 3. - 4. 4. 2025 v Hannoveru. Jako mediální partner akce můžeme našim čtenářům nabídnout vstupenky zdarma.