facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 7-8/2023 , Trendy ICT

Využití moderních technologií a posilování udržitelnosti patří mezi hlavní trendy v zemědělství



Nejnovější technologie se podílejí na zvyšování výnosů a zlep­šo­vá­ní kva­li­ty plodin či pomáhají zvyšovat kvalitu a bezpečnost obsluhy. Vyu­ži­tí moderních technologií proto patří mezi hlavní aktuální trendy v zemědělství. Současně je ale důležitým faktorem vývoje zemědělství rostoucí tlak na udržitelnost, který posiluje i zájem o urban farming.


Technologie, digitalizace a automatizace

Technologie a automatizace jsou v zemědělství využívány stále více. To umožňuje zemědělcům zvyšovat výnosy a snižovat náklady na produkci. „Na špici vývoje nových moderních technologií v zeměděl­ství jsou traktory a jejich vybavení. Ty kromě vynikajících vlastností samotného stroje s bohatým hardwarem, disponují i chytrými soft­wa­ro­vý­mi řešeními umožňující například spojení traktoru a pracoviště obsluhy přímo s kanceláří. Řídicí pracovník stále ví, kde se traktor pohybuje, s jakou spotřebou pohonných hmot a jak je využitý. To napomáhá k efektivitě plánování další práce,“ říká Viktor Zálešák, produktový manažer kolových traktorů Fendt společnosti Agromex.

Precision Farming a využití IoT

Precision Farming (precizní zemědělství) je přístup také úzce spojený s používáním nejmodernějších technologií, například IoT. K práci totiž využívá data pro optimalizaci pěstování rostlin, zvyšování výnosů a snižování nákladů. Klíčové je pro něj získání maximálního množství informací o pozemku, složení půdy, mocnosti orniční vrstvy, zásobenosti živinami a další. Sleduje a vyhodnocuje změny jednotlivých hodnot v rámci pozemku.

Mezi oblasti, kde se nejvíce prosazují smart technologie a IoT patří sledování vlhkosti půdy, teploty či vlhkosti vzduchu, osvětlení a dalších faktorů ovlivňujících růst rostlin. Tyto kategorie sledují senzory, které jsou propojeny s počítačem nebo chytrým zařízením a umožňují zemědělcům sledovat stav svých polí v reálném čase a optimalizovat péči o úrodu.

Příkladem může být Farmer's Hive, kanadský startup, který řeší potřebu okamžitého vzdáleného monitorování zemědělských zařízení, plodin a mikroklimat. Startup vyvíjí senzory založené na IoT technologii pro skleníky, rodinné farmy a pěstitele ovoce. Poskytují cloudové služby, které přímo ukládají data a podrobné metriky měřené těmito senzory. To umožňuje zemědělcům získat přehled o svých zemědělských datech a identifikovat problémové oblasti v reálném čase.

Využití dronů

Drony, malé bezpilotní letouny, dnes pomáhají zemědělcům v mnoha ohledech a jsou velkou perspektivou celého oboru. Umějí nasnímat suchá pole pomocí speciálních senzorů a následně záznamy vyhod­no­tit. Navíc jsou schopny pomoci při detekci poruch zemědělských zavlažovacích systémů. Budoucností oboru je skutečnost, že díky analýze velkého množství sesbíraných dat je možné v reálném čase pružně a efektivně reagovat na aktuální stav sucha.

„Drony pomáhají zemědělcům i lesníkům. Pomocí infračervených kamer a senzorů umějí získat pro zemědělce mnoho cenných informací. Díky nim pak mohou pěstitelé efektivněji obdělávat svá pole. Snímky pořízené z ptačí perspektivy jsou skládány do komplexních map znázorňujících mnoho faktorů od množství světla, které se k rostlinám dostává, až po to, kolik vody je potřeba k optimálnímu výnosu plodin,“ říká Andrej Hronec ze společnosti Audiopro, která se na provoz profesionálních dronů specializuje.

Mohou také pomoci při monitorování škod na polích i lesních porostech, které způsobuje dlouhodobé sucho nebo sledovat vodní zdroje. Kontrolují kvalitu výsevu plodin, monitorují jejich růst; využívají se také pro postřik a hnojení zemědělských ploch a kontrolu provedení těchto činností.

Agroekologie a udržitelné zemědělství

Stále více zemědělců se zaměřuje na udržitelné zemědělství a snižování zátěže zemědělství pro životní prostředí. Například používáním organických hnojiv, snahou o udržování biodiverzity a minimalizací používání chemických pesticidů a herbicidů.

Pomoci na cestě k nechemickému boji s plevelem by již v blízké budoucnosti mohly také nejmodernější technologie spolu s robotickými zařízeními. Reálnou využitelnost této nové formy ekologického přístupu vyhodnotila studie bonnské univerzity. Základem robota, který by měl být schopen pomoci zemědělcům s bezchemickým bojem proti plevelům, je kamera s vynikajícím rozlišením, systém umělé inteligence se strojovým učením na rozpoznávání rostlin a výkonný laser. Robot se pohybuje sám po poli, rozpoznává plevel a ten pomocí laseru účinně likviduje.

Zemědělství ve městech

Urban farming, neboli městské farmaření je trend, který se v poslední době dostává do popředí zájmu, a to nejenom ekologicky a udržitelně smýšlejících obyvatel měst, ale také se stále častěji stává tématem diskusí a studií vědců z různých částí světa, kteří zkoumají jeho možnosti a rizika.

„Pěstování ovoce a zeleniny ve městech je zkrátka neopominutelný fakt a například okurky, brambory či hlávkový salát již dosahují ve městech velmi zajímavých výnosů. To je jistě dobrá zpráva pro města, která chtějí přispět ke zvýšení produkce potravin a mít tak přístup k čerstvým a lokálním potravinám,“ uzavírá Viktor Zálešák ze společnosti Agromex.


Koncept udržitelnosti městského zemědělství, zachycený v Itálii v Miláně.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.