facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Ani nejlepší informační systémy nefungují optimálně,

pokud pracují s nekvalitními daty

-PR-
Management výrobních podniků je nucen v této turbulentní době neutuchající globální ekonomické krize, či dokonce dle názoru světově uznávaného tuzemského ekonoma profesora Milana Zeleného v době celosvětového transformačního procesu, přijímat zásadní rozhodnutí vedoucí ke zvýšení efektivity. Jednou z cest může být dosažení výrazných úspor v oblasti ekonomiky výroby pomocí optimalizace nastavení stávajícího ERP informačního systému.
Uživatelé podnikových informačních systémů se denně potýkají s problémem údržby dat. Často není v lidských silách průběžně aktualizovat dispoziční parametry u tisíců položek a průběžně je přizpůsobovat měnícím se podmínkám. Následkem bývá zbytečně vysoká vázanost kapitálu na skladech, dlouhé dodací lhůty nebo potíže s dodržováním přislíbených termínů. Tyto činnosti lze s úspěchem automatizovat s pomocí dále popsaného softwarového řešení AMC/SRM od společnosti Berghof.

Možnosti regulačních obvodů AMC/SRM

  • Modelování logistického systému lze provádět postupně, proto je postupné zavádění možné a smysluplné – přínosů lze dosáhnout již po imlementaci prvního regulačního obvodu.
  • I při nepřesných, případně rychle se měnících datech a modelech lze za pomocí kybernetického přístupu dosáhnout trvalých zlepšení – to je podstatný rozdíl oproti jiným metodám optimalizace.
  • Intenzivním využitím stávajícího systému ERP lze dosáhnout zlepšení s minimálními investicemi.
  • Regulační obvody využívají statistické metody, automatizované prognózy a simulace, reagují dynamicky na změny a zvyšují agilitu podniku.
  • Regulační obvody SRM lze integrovat s téměř každým systémem ERP, který splňuje jisté minimální požadavky na moderní podnikový informační systém.
  • Na konkrétních datech lze individuálně změřit potenciál přínosů, kterých lze dosáhnout nasazením systému regulačních obvodů SRM.



AMC/SRM pracuje jako přídavný regulátor. Zajišťuje dosažení a udržení zvolených podnikových cílů (např. optimalizace zásob, zkrácení dodací lhůty či zvýšení spolehlivosti dodávek). Přirovnejme si práci AMC/SRM k regulaci teploty v místnosti: Nejdříve je třeba definovat cíl (řídicí veličinu pro regulátor) – například teplota 20 °C. Měří se skutečná teplota a počítá regulační odchylka (požadovaná teplota minus skutečnost). Po vyhodnocení odchylky následuje akce – regulátor dává pokyn k otevření nebo zavření ventilu topení. Tento proces se průběžně opakuje, aby i při změně vnějších vlivů (klesne venkovní teplota, otevřené dveře), byla zajištěna stálá teplota v místnosti.
AMC/SRM pracuje obdobně jako regulátor teploty. Podnikový informační systém ERP (např. SAP) se dá v tomto případě přirovnat k topení, ventil odpovídá dispozičním parametrům systému a podnikové cíle si můžeme představit jako požadovanou teplotu. AMC/SRM průběžně zjišťuje odchylky a vhodně nastavuje parametry informačního systému k zajištění definovaných podnikových cílů.


Prezentační webově orientovaný nástroj (SRM Chart) poskytuje monitoring průběhu dispozice (výhled zásob, přezásobení, obrátka, prognóza, beton – položky bez pohybu). Obsahuje standardní reporty obsahující know-how z řady obdobných projektů i možnost vytvářet vlastní projekty.

Prezentační webově orientovaný nástroj (SRM Chart) poskytuje monitoring průběhu dispozice (výhled zásob, přezásobení, obrátka, prognóza, beton – položky bez pohybu). Obsahuje standardní reporty obsahující know-how z řady obdobných projektů i možnost vytvářet vlastní projekty.

Klíčové vlastnosti a funkce AMC/SRM:

  • ABX/XYZ analýza (podíl na spotřebě, četnost spotřeby)
  • prognóza s automatickým výběrem statistického modelu a zohledněním průběhu potřeb
  • výpočet řídicích veličin dispozice dle budoucího průběhu spotřeb a nejen na základě historie
  • výpočet pojistné zásoby na základě kritických potřeb
  • výpočet objednacího množství na základě požadované obrátkovosti (s využitím korigované prognózy), dynamizace definice dávek, respektive množství objednávky na základě cílové obrátky vztažené k ABC/XYZ klasifikaci
  • analýza chybějících dílů, příčiny chybějících dílů
  • automatický konektor na ERP IS – periodické čtení dat, zpracování navržených veličin disponentem, možnost nastavit toleranční pole (např. změna veličiny do dvaceti procent je převzata automaticky)
  • dodavatelský forecast netto (nástroj pro komunikaci s dodavatelem - tvorba rámcových objednávek a zasílání zpřesňované prognózy nákupu)
  • analýza dodacích lhůt nákupu (odpovídají průběhy objednávek nastaveným dodacím lhůtám?)
  • možnost nastavit parametry regulační smyčky v závislosti na definované skupině položek (např. u kritických dílů chci předzásobit 99 procent potřeb, u ostatních osmdesát procent)
  • možnost nasadit metodiku jak na nakupované, tak na vyráběné položky
  • bod rozpojení vazby na zakázku – regulace/optimalizace zásob na základě předem definovaných dodacích lhůt, velice vhodné pro předzásobení komponent pro variantní produkty, zamezení redundancí v předzásobení
Budoucí uživatel AMC/SRM nejde prakticky do žádného investičního rizika – před rozhodnutím o implementaci lze na základě konkrétních dat předem změřit potenciál přínosů. Zkušenosti z desítek realizovaných projektů potvrzují významné přínosy (minimalizace zásob při zachování dodací spolehlivosti, zkrácení průběžných dob při stávajících zásobách) a krátkou dobu návratnosti investic vložených do projektu optimalizace (dva až šest měsíců).


AMC/SRM v praxi

ceska_zbrojovka-logo180.jpgČeská zbrojovka a.s., Uherský Brod
„Jako většina společností s velmi širokým portfoliem výrobků se i Česká zbrojovka periodicky potýká s neúměrnou výší zásob,“ říká Ing. Mojmír Šťastný z divize průmyslového inženýrství, Česká zbrojovka a.s. „I sebelepší ERP systém pro řízení výroby je náchylný na kvalitu vstupních dat, a proto jsme se rozhodli implementovat právě moduly AMC od společnosti Berghof. Nejvíce si slibujeme od funkcionality definované jako „regulační smyčka“. Automatická zpětná vazba sníží pracnost při údržbě parametrů řídicího systému přímo v nákupním oddělení a umožní výrazné snížení skladových zásob.“

GemüGEMÜ – Gebr. Müller Apparatebau GmbH & Co. KG
“V prvních třech měsících po uvedení AMC/SRM do provozu se podařilo zredukovat zásoby o více než jeden milion eur, což odpovídá snížení zásob o patnáct procent u první produktové skupiny a 25 procent u druhé skupiny“, říká Matthias Fick, vedoucí zakázkového centra. „Investice se nám vrátila za necelé dva měsíce.“

FibroFibro GmbH
  • člen skupiny Läpple, cca 1000 zaměstnanců
  • smíšená strojírenská výroba (variantní zakázková, sériová výroba, výroba technologických zařízení)
  • komplexní projekt zahrnující nasazení kompletního portfolia AMC (Adaptive Manufacturing Control)
  • tři různé typy výrob s odlišnými logistickými požadavky řízeny jedním centrálním informačním systémem
  • realizace AMC přinesla zvýšení likvidity ve výši 1,5 násobku měsíčního obratu za současného zvýšení dodací spolehlivosti
MTM Power Messtechnik Mellenbach GmbHMTM Power Messtechnik Mellenbach GmbH
  • 170 zaměstnanců
  • elektrotechnika, výroba transformátorů, měničů a AC/DC modulů
  • nasazení AMC vedlo ke zkrácení průběžné doby ve výrobě z šesti týdnů na dva týdny při zachování úrovně zásob a současném zvýšení dodací spolehlivosti