24-10-2001
další číslo vyjde 31. 10. 2001

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]  [ SystemOnLine ] [ IT CAD ] [ Golf ]

 Událost týdne
 Křišťálové disky mají majitele
 Podnikové aplikace
 Money v novém kabátě
 Handheld iPAQ Pocket PC
 Provozování aplikací přes GSM síť
 Management pomocí Brain EKP
 Virtuální univerzita v ČT II
 Ericson s řešením od Sybase
 Sybase EA Server zdrama
 IBM WebSphere Portal Solutions
 IBM už i v serverech Fujitsu
 TUTOR 2000
 Soutěže

 Podatelny získaly ocenění
 Hra s Hanáckou skončila

 Konference, semináře

 Strategie vítězů v nové ekonomice

 Recenze

 21" nejen pro profesionály

 Analýzy

 Návštěvníky zajímají novinky

 Kancelářské aplikace

 ..a další multifunkční zařízení
 Další hráč na poli PDA
 Nejmenší na světě?
 Nové počítače v rytmu Pentia 4
 Motorola s modemy končí
 Eurotel a GSM banking
 Fincom spolupracuje s KB
 Pevný disk WD speciální řady

 Komunikace a sítě

 10Gb připojení u PC
 Přepínejte s HP

 Informační společnost
 Rámcová smlouva podepsána
 Jiří Neužil gen. ředitelem Fincom
 Mytrix.cz nespolupracuje s PwC
 Allied Telesyn v Moskvě
 Cígler SW koupil MIKROS
 Český internet se sdružuje
 Fujitsu na October Festivalu
 Informační společnost
 Hledejte práci s Quick.cz
 
IT System 9/2001

obsah
Příloha

obsah

 Servery vydavatelství CCB

 SystemOnLine

 Hlavní stránka
 Diskusní fórum
 Informační systémy
 
Případové studie

 IT CAD

 Hlavní stránka
 Architektura
 Strojírenství
 WWW Tipy

 Golfové zpravodajství

 Hlavní stránka
 Obsah časopisu GOLF
 Národní firemní liga golfu 2001
 Archiv starších zpráv
 
 Amper 2002

Tele2
 Událost týdne

Křišťálové disky mají majitele
U příležitosti XI. ročníku mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií INVEX získalo devět vystavovatelů, z toho čtyři domácí, z rukou generálního ředitele BVV Jiřího Škrly a rektora Masarykovy univerzity v Brně Jiřího Zlatušky - za asistence poslanců Ivana Langra, Vladimíra Mlynáře a ministra Karla Březiny - prestižní cenu Křišťálový disk za nejlepší vystavovaný produkt.
Z šestašedesáti původně přihlášených exponátů jich hodnotitelská komise nominovala jedenatřicet a o vítězích rozhodla Akademie informačních technologií, které letos předsedal rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška.
V kategorii Počítače a pracovní stanice Akademii zaujal Microprocessor IBM Power 4, poslední novinka z vývojových laboratoří IBM, která je v současnosti nejvýkonnějším 64bitovým procesorem nové generace. Mezi periferními zařízeními uspěl miniaturní ruční skener C Pen 600 MX švédské C Technologies AB Lund, který na INVEXu vystavovala firma ICE. Videokamera micro MV Sony DCR-IP5 zvítězila v kategorii Produktů z oblasti IT pro domácnost a volný čas. V kategorii Software pro tvorbu a vývoj aplikací zvítězil BizTalk Server 2000 Microsoftu, který spojuje v jediném produktu integraci podnikových aplikací, integraci business-to-business a technologii BizTalk Orchestration.
V kategorii Aplikovaný software pro profesionály převzal Křišťálový disk Autodesk Inventor pražské společnosti Autodesk. Mezi aplikovaným software pro volný čas, vzdělávání a domácnost zaujal produkt Tutor 2000 společnosti Kontis. V mobilních zařízeních ICT letos uspěl Benefon Esc! finského výrobce Benefon OYJ, který využívá rádiová pásma mobilních operátorů GSM a současně satelitní systém GPS. U síťových a komunikační zařízení byl na INVEXu jedničkou Miracle 2030 výrobce Miracle Group Praha a v ostatních produktech ICT se ujala služba ClickBox RadioMobilu.
Cenu Hospodářských novin obdržela náchodská firma Level za GSM Automat GB 060.
Dvanáctičlenná odborná porota vybrala i nejlepší expozice v rámci základního kola soutěže Expo Image. Nejvíce zaujaly stánky Eurotelu, pražské HKE, LCS International, Microsoft a Navision.

Zpět

 Podnikové aplikace

Money v novém kabátě a s novými vlastnostmi
Společnost Cígler Software představila na INVEXu novou verzi svého ekonomického software pro Windows - Money S3. Základními rysy uváděné novinky jsou jednoduché uživatelské rozhraní a škálovatelnost, díky které je software použitelný jak pro samostatné PC v malých firmách, tak i pro rozsáhlé sítě středních společností s desítkami počítačů.
Money S3 přebírá vše dobré od svého předchůdce - Money 2000, uvedeného do prodeje v roce 1998. Hlavními současnými novinkami jsou volitelné uložení dat na MS SQL serveru 2000 a komunikace pomocí XML.
Kromě nového uživatelského rozhranní a možnosti provozovat Money S3 jako Client/Server aplikaci obsahuje nová verze celou řadu nových modulů a partnerských řešení. Pro střední společnosti jsou určeny moduly Overtura (řešení výroby) a Target 2100 (personalistika a mzdy pro velké organizace), pro všechny pak moduly Poptávky, modul Inventura.
Zcela přepracovány byly moduly Nabídky či Cizí měny, modul Autodoprava, specializované řešení pro velkoobchody BOSS.
Money S3 integruje přímo na Aktivní pracovní ploše Internet Explorer a přichází již se třetí generací digital dashboard Money Dnes. XML technologie pak otevírá cestu nejen ke komunikaci s jakýmkoliv partnerským řešením, ale zejména ke komunikaci mezi různými ekonomickými systémy a k dalším B2B řešením.

Zpět


Bezdrátové řešení v handheldu iPAQ Pocket PC
V netradičním "stánku" hned za hlavní bránou brněnského výstaviště, možná trochu stranou ostatního dění, představovala na letošním Invexu společnost Compaq bezdrátová řešení pro handheldy Compaq iPAQ Pocket PC.
V tomto stánku byly představeny vedle zařízení Compaq i další spolupracující produkty. Jedním z nich byl i Oracle Portál Wireless Edition, který umožňuje přístup do schránky na emailovém serveru, reportování z databáze CRM Siebel a poskytování funkcí informačního portálu. V možnostech této technologie je budování robustních portálových řešení a middleware aplikací s využitím handheldů jako přístupového zařízení.
Další systém - SAP Mobile CRM - umožňuje přístup k informacím o zákaznících a o aktivitách, které se k nim vztahují. Dále umožňuje třídění záznamů o zákaznících, jejich vyhledávání a pořizování nových záznamů, včetně objednávek. Samozřejmostí je synchronizace informací do firemního informačního systému.
Microsoft Windows 2000 Server TS představuje možnosti terminálového přístupu k aplikacím Windows 2000 a administrace serveru. Při prezentaci bylo využito tenkého klienta Compaq Evo T20 a Compaq iPAQ Pocket PC s novým operačním systémem MS Pocket PC2002, který obsahuje klienta Terminálových Služeb jako standardní komponentu.

Zpět


Provozování aplikací přes GSM síť
Společnost OrBit představila na letošním Invexu datové řešení pro bezdrátové sítě, které umožní uživatelům přistupovat do firemní sítě z běžného telefonu nebo jiného zařízení připojitelného do GSM sítě. Přístupovým zařízením může být samozřejmě i notebook nebo PDA organizér.
Řešení je založeno na technologii MetaFrame od společnosti Citrix a tak s minimálním uživatelským vybavením dovoluje na dálku spouštět aplikace ve firemní síti. Přitom je lhostejné, zda se jedná o Lotus Notes nebo o robustní podnikový databázový nebo finanční systém. Aplikace totiž běží ve firemní síti, a na přístupovém zařízení se jen zobrazují. Řešení je natolik nenáročné, že vystačí s naprosto minimální šířkou komunikační linky; vystačí dokonce až s 8 kb/s - tedy standardem GSM.
Využít můžete standardních vlastností GSM, ale také moderní bezdrátové technologie jako je GPRS nebo HSCSD. OrBit ukázal na Invexu datový přenos přes standardní GSM telefon a přes GPRS (společně se společností Radiomobil). Použitá technologie GPRS ve spojení s Citrix MetaFrame zaručuje, že se mobilní bezdrátový přístup dostává na kvalitativně stejnou úroveň jako každodenní komunikace přímo uvnitř firemní sítě.
Společnost OrBit byla založena v roce 1991 z ryze českého kapitálu. Původně dodávala sítě Novell a řešení založené na produktech 3Com. V roce 1997 se přeorientovala na služby a stala se dodavatelem služeb založených na technologii tenkého klienta Citrix.

Zpět


Management podnikových informací pomocí Brain EKP
V rámci letošního ročníku veletrhu Invex 2001 představila česká firma Melzer znalostní systém Brain EKP z produkce americké společnosti TheBrain Technologies. Brain EKP (Enterprise Knowledge Platform) je řešení určené k výstavbě rozsáhlých firemních intranetových systémů tzv. firemní znalostní základny.
Systém se skládá ze čtyř komponentů: Univerzální datový přístup, Integrovaná spolupráce, Znalostní model a Vizuální uživatelské rozhraní.
Princip univerzálního datového přístupu v produktu Brain EKP umožňuje začlenit do systému informace v rámci jednotného rozhraní pracujícího s nejrůznějšími typy dat. Největšími výhodami této funkce jsou schopnost integrace rozdílných typů dat a datových formátů (webové stránky, tabulkové a textové programy, elektronická pošta, internetové aplikace, databázové aplikace atd.), přístup k informacím pomocí jednotného univerzálního rozhraní nezávislého na operačním systému a vzájemné propojení a dostupnost souvisejících položek z rozdílných systémů. Takže v okamžiku, kdy se informace vloží do jednoho systému, uživatel získává ihned přístup k jakékoli související informaci nacházející se v systému jiném.
Možnost integrované spolupráce v programu Brain EKP umožňuje vzájemnou komunikaci osob v místě, kde informace vznikají, ukládání těchto informací a bezproblémový přístup k nim. Komunikační systém založený na souvislostech mezi informacemi snižuje na míru nutnosti třídit a organizovat informace pokaždé podle konkrétního účelu (jednou při vytvoření přístupu k informacím, podruhé znovu při ukládání informací, znovu při sdílení informací…).
V rámci znalostního modelu Brain EKP lze informace sdílet a porozumět principu jejich vzájemného propojení. Pomocí tohoto modelu je možné uspořádat a popsat provázané informační vazby a procesy. Výhodami znalostního modelu jsou výuka a zachycení skrytých znalostí o způsobu, jakým se znalosti vytvářejí a používají, a tvorba struktur odrážejících vzájemné vztahy v reálném světě.
Vizuální uživatelské rozhraní zprostředkovává obsahovou komunikaci osob, jimž umožňuje pohled na provázanost informací v různých souvislostech. V tomto rozhraní mají informace přiřazeny název "myšlenky", propojující linie, které znázorňují souvislosti mezi nimi, mají v rámci rozhraní název "vazby". Toto rozhraní má příznačný název TheBrain - stejně jako lidský mozek a lidská mysl pracují s myšlenkami.


Zpět


Virtuální univerzita v Českém Telecomu II
V dnešním vydání IT NEWS se vracíme k článku o projektu e-Learning - Virtuální univerzita ve společnosti Český Telecom - za kterou ČTe získal cenu HR Excellence Award 2001 za vynikající výsledky v řízení lidských zdrojů v roce 2001.
Z obsahu uveřejněného článku mohlo vyplynout, že celý projekt byl realizován jen jednou firmou. Na celém projektu se však podílelo více společností než pouze zmiňovaný Kontis, který dodal řídící systém Ingenium. Tvorba on-line kurzů pro Virtuální univerzitu ČESKÉHO TELECOMU probíhá na bázi několika platforem vývojových nástrojů (Authorware, ToolBook II, HTML) a zajišťuje ji v této době řada dodavatelů (MBA Kontakt, Zebra systems, Agentura Motiv P, Infolab, CanoComputer a další.

Zpět


Ericson s řešením od Sybase
Společnost OrBit představila na letošním Invexu datové řešení pro bezdrátové sítě, které umožní uživatelům přistupovat do firemní sítě z běžného telefonu nebo jiného zařízení připojitelného do GSM sítě. Přístupovým zařízením může být samozřejmě i notebook nebo PDA organizér.
Řešení je založeno na technologii MetaFrame od společnosti Citrix a tak s minimálním uživatelským vybavením dovoluje na dálku spouštět aplikace ve firemní síti. Přitom je lhostejné, zda se jedná o Lotus Notes nebo o robustní podnikový databázový nebo finanční systém. Aplikace totiž běží ve firemní síti, a na přístupovém zařízení se jen zobrazují. Řešení je natolik nenáročné, že vystačí s naprosto minimální šířkou komunikační linky; vystačí dokonce až s 8 kb/s - tedy standardem GSM.
Industry Warehouse Studio, produkt divize Business Intelligence společnosti Sybase, představuje celopodnikovou analytickou infrastrukturu, která umožňuje zahájit rychlý návrh, vývoj a implementaci cílených aplikací Business Intelligence. Firmy tak mohou využívat IWS na vytvoření analytických aplikací, které vyhodnocují klíčové indikátory výkonnosti pro lepší porozumění zákazníkům a jejich podnikání.

Zpět


Sybase EA Server je určen k bezplatnému stažení
Společnost Sybase se rozhodla uvolnit vývojářskou verzi produktu Sybase EA Server 4.0, nového aplikačního serveru podnikové třídy, ve formě bezplatného downloadu z webu. Jeho dostupnost je časově sladěna s prvními dodávkami zlepšeného e-byznysového aplikačního serveru.
Vývojářská verze v tomto případě nahrazuje běžné poskytování časově omezených verzí nových produktů. Tato volná verze nemá žádné časové omezení, a tak umožňuje vývojářům vystavět a testovat aplikace Sybase EAServeru bezplatně před upgradem na další verzi EAServeru. Produkt je k dispozici výhradně pro platformy Windows a Solaris. Developer Edition disponuje plnou škálou funkcí, ale je omezena na pět uživatelů přes internetový Inter-ORB Protocol (IIOP) a vyžaduje, aby si zákazníci před nasazením aplikací zakoupili plné licence.

Zpět


IBM ohlásila WebSphere Portal Solutions
Společnost IBM představila novou strategii v oblasti portálů, ohlášením tří nových řešení určených pro jejich výstavbu. Jde o nové řešení nazvané IBM WebSphere Portal Solutions, které nabízí bezpečný přístup k informacím, aplikacím a lidem, což je nezbytné pro výstavbu úspěšných B2E (business-to-employee), B2B (business-to-business) a B2C (business-to-consumer) portálů.
Prvním z těchto tři ohlášených řešení, která zastřešuje IBM WebSphere Portal Solutions, je Portal Enable Solution, sloužící jako škálovatelná základna pro výstavbu personalizovaných portálů. Druhým je Extend Solution, jenž zahrnuje všechny funkce a vlastnosti jako řešení Enable a navíc nabízí okamžitý messaging, rozšířené vyhledávání, skupinovou místnost apod.
Třetím je WebSphere Portal Experience Solution, jenž zahrnuje všechny vlastnosti jako řešení Extend a navíc nabízí vylepšený messaging, možnost sdílení aplikací, řízení obsahu a vylepšené bezpečnostní funkce.

Zpět


Technologie od IBM už i v serverech Fujitsu
Společnosti IBM, Fujitsu a Fujitsu Siemens oznámily dohodu o spolupráci při zavádění a podpoře IBM Enterprise X-Architecture, což je nová technologie, která má zvýšit výkon a škálovatelnost u dosavadních serverů založených na platformě Intel a vybavených novými procesory IA-32 Xeon MP a jejich novou generací IA-64 "McKinley" Itanium.
Uvedená dohoda společnostem Fujitsu a Fujitsu Siemens umožňuje implementovat do jejich intelovských serverů technologii IBM Enterprise X-Architecture, tedy čipsety IBM XA-32 a XA-64.

Zpět


TUTOR 2000 získal Křiśťálový disk
Pokud na letošním Invexu bylo něco opravdovou novinkou na českém trhu se kterou přišlo hned několik výrobců, tak jim bylo školení po síti - nebo-li e-Learning. Bez povšimnutí nezůstalo ani u hodnotící komise Křišťálového disku a ta zvolila systém TUTOR 2000 od společnosti Kontis za nejlepší vystavovaný produkt v kategorii Aplikovaný software pro vzdělávání, domácnost a volný čas.
TUTOR 2000 je řídící systém pro e-Learning, který používají např. České dráhy pro jedno z nejrozsáhlejších nasazení e-Learning řešení v oblasti drah v Evropě, Česká pojišťovna využívá systém plně integrovaný se SAP R/3 pro veškerá elektronická školení a o rozšíření systému do oblasti školství svědčí např. aplikace na VŠB, Ostravské univerzitě či Slezské univerzitě.

Zpět


Pragointerier


 Soutěže

Podatelny získaly ocenění
Na tradičním setkání First Tuesday Brno, které bylo tentokrát součástí doprovodného programu veletrhu Invex, byly v úterý vyhlášeny nejlepší projekty soutěže Be First on Tuesday zaměřené na oblast informačních technologií.
Na letošním Invexu zvítězil projekt PODATELNY.cz společnosti Deltax, jehož cílem je umožnit občanům a podnikatelům podávat libovolná podání prostřednictvím internetu na úřady státní správy a samosprávy. Na druhém místě se umístilo B2B tržiště dopravních služeb Dodejto.cz a na třetím systém pro realizaci, evidenci a správu platebních transakcí v internetových obchodech - Platba.cz společnosti Globe Internet. Zvláštní cenu v kategorii Web Content získal projekt PraveDnes.cz.
Do soutěže se přihlásilo celkem 30 projektů, z nichž porota složená ze zástupců First Tuesday CZ a hlavních partnerů soutěže (PriceWaterhouseCoopers a Cash Reform Investment Banking) vybrala šest nejlepších, z kterých účastníci slavnostního večera First Tuesday Brno, 16. října zvolili jako nejlepší projekt PODATELNY.CZ. Ocenění převzal za DELTAX Systems obchodní ředitel Ing. Zdeněk Dutý.
Záměrem soutěže, kterou pořádalo First Tuesday CZ u příležitosti 1. výročí brněnských setkání, bylo pomoci perspektivním projektům najít obchodní partnery, investory a zákazníky, zviditelnit dobré nápady, podpořit financování technologickým firem a kultivovat podnikatelské prostředí v ČR.

Zpět


Hra s Hanáckou skončila
Předáním cen skončila 14. září jedna z největších internetových soutěží v České republice. Internetová hra "Hledání ztraceného pramene" pořádaná společností Hanácká kyselka byla vedle propagace značky zároveň osvětovým projektem určeným žákům základních a středních škol.
Soutěž oslovila více než sedm tisíc školáků a více než polovinu základních škol v republice. "Hledání ztraceného pramene" Hanácká kyselka doplnila svou podporu dalších celostátních projektů, jakým byl "Předcházíme nedostatku Jódu - Den Jódu" a "Březen měsíc internetu".
O co vlastně ve hře šlo? Školáci ve čtyřech etapách hry řešili na webu kvízy a hádanky, které jim připomínaly nutnost dodržování zdravé výživy, každodenní potřeby jódu a správného pitného režimu. Poté, co prošli všemi etapami, se dosažené bodové hodnoty soustředily do centrální databáze, ze které provozující agentura FMI vyhodnotila výsledky nejlepších jednotlivců a škol.
Nejúspěšnějších sedmdesát dětí a pět škol se tak může v těchto týdnech těšit z výher, které jim byly připraveny.

Zpět

 Konference, semináře

Strategie vítězů v nové ekonomice
Společnost Sybase ČR uspořádala ve spolupráci se společnostmi Deloitte and Touche a Ogilvy seminář o e-businessu nazvaný "Strategie vítězů v nové ekonomice" věnovaný změnám role finančních institucí v současném akcelerovaném tržním prostředí.
Seminář si kladl za cíl seznámit účastníky s posledními vývojovými trendy ve finančním sektoru, a to jak z pohledu měnícího se konkurenčního prostředí a v té souvislosti rostoucího významu cíleného marketingu, tak také z pohledu změn na poli zejména internetových technologií. Semináře se zúčastnili vrcholoví představitelé významných bank a finančních institucí.
Na úvod vystoupil host semináře Pavel Kohout, ekonomický analytik společnosti PPF, spolu s Jiřím Donátem, Senior Managerem společnosti Deloitte & Touche, na téma Změny tržního prostředí a jejich důsledky pro banky a finanční instituce. Poté následoval příspěvek Jana Kalíška, Managing Directora společnosti Ogilvy Interactive, věnovaný změnám v marketingové komunikaci.
Odpolední část zaměřenou na technologické předpoklady změn strategie zahájil Tomáš Pavlík ze společnosti Sybase ČR. Jako poslední přednesl svůj příspěvek věnovaný problematice podnikových portálů Jiří Vyskočil, rovněž ze společnosti Sybase ČR. V závěrečné části semináře se rozpoutala zajímavá diskuse. Probíhaly diskuse o nejčastějších chybách, kterých se podniky při implementaci e-businessové strategie dopouštějí, řeč přišla také na poněkud vizionářské téma "Co přijde po e-businessu." Tématem, které vyvolalo velký zájem účastníků byla také "Návratnost investic do e-businessových projektů.

Zpět

 Recenze

21 palců nejen pro profesionály
Před časem jsme v IT NEWS uvedli recenzi cenově zajímavého 19" monitoru německé značky Scott. Také nyní testovaný 21" Scott 210 Professional Line je charakteristický velmi příznivou cenou, která z něj, současně s dobrými parametry a bohatou výbavou činí model zajímavý pro mnohé středně náročné uživatele.
Scott používá obrazovku typu invar s bodovou roztečí masky 0,25 mm a účinnou antireflexní a antistatickou povrchovou úpravou. Velmi dobré, nikoliv však špičkové, frekvenční parametry tohoto monitoru (30 - 107 kHz vertikálně, 50 - 160 Hz horizontálně) dovolují pracovat s nejvyšším obrazovým rozlišením 1600 1200 bodů při dostatečně vysoké obnovovací frekvenci 85 Hz.

Pokračování
Zpět

 Analýzy

Návštěvníky zajímají především novinky
Z předběžných výsledků průzkumu návštěvníků letošního INVEXu mimo jiné vyplývá, že 43,3 % z nich předpokládá růst významu veletrhu v příštích letech.
Pro návštěvníky oslovené v prvních třech veletržních dnech bylo hlavním cílem seznámit se s novinkami v oboru jako celku (40,5 %), případně v užší oblasti oboru (22 %); konkrétní výrobek nebo službu hledalo 11,7 % návštěvníků.
Třetina dotazovaných přijela z Brna či Jihomoravského kraje, dalších 15,1 % návštěvníků bylo z Prahy, 11,9 % z Ostravského kraje a 8,7 % z Olomouckého kraje. Plných 64,2 % příchozích se pokládá za odborníky a v různých oblastech ICT průmyslu jich přímo působí 62,5 %. Podle 43,3 % návštěvníků význam veletrhu INVEX v nejbližších dvou letech poroste, zatímco 34,9 % předpokládá, že zůstane stejný, dalších 16 % počítá s jeho poklesem a 5,8 % tuto otázku nedokáže posoudit.

Zpět


Mailem.cz - Electronic Learning Center


 Kancelářské aplikace

..a další multifunkční zařízení pro domácí uživatele
Společnost Hewlett-Packard zahájila distribuci svého nejmenšího plochého multifunkčního zařízení pro domácí uživatele. Zařízení HP PSC 950 - barevná tiskárna, fax, skener a kopírka v jednom - umožňuje tvorbu a sdílení fotografií a obrázků jak pro bohatší školy, tak pro domácí uživatele (a menší kanceláře) a zrychluje tak práci s dokumenty.
HP PSC 950 se vyznačuje integrovaným softwarem a přehledným ovládacím panelem usnadňujícím používání stroje. Díky třem integrovaným čtečkám fotokaret HP PSC 950 umožňuje tisk digitálních fotografií, a to s i bez propojení s PC.
HP PSC 950 funguje i jako fax určený pro odesílání kratších dokumentů o délce do tří stran. Faxy lze také přijímat - bez jakéhokoli omezení, co do jejich délky. Zařízení je schopno faxovat rychlostí jedné strany za šest vteřin (modemový čip 14,4 kb/s) a je vybaveno pamětí na 60 telefonních čísel. Navíc je uživateli k dispozici funkce automatického znovuvytočení posledního čísla, tisku potvrzení o odeslání faxů a přehledových zpráv (activity reports).
Součástí vybavení je i software, který uživatelům umožňuje využít všech možností tisku, skenování a kopírování. Zařízení je schopno reprodukovat obrázky do rozlišení 600 x 1200 dpi a OCR software.
Multifunkční zařízení HP PSC 950 je vybaveno také produktem HP Photo Proof Sheet, jenž umožňuje tisk digitálních fotografií. Stačí jednoduše vložit paměťovou kartu z fotoaparátu do příslušeného slotu, stisknout tlačítko "proof sheet" (zkušební list) a zařízení automaticky vytvoří stranu s náhledy fotografií. Díky této funkci lze vybrané fotografie vytisknout bez nutnosti použití PC. Fotografie lze z paměťových karet také stahovat přímo do programu HP photocenter na PC. Tento program umožňuje editaci fotografií, tvorbu fotoalb a blahopřání, zasílání fotografií e-mailem nebo jejich umístění na internetové stránky - např. na adrese www.cartogra.com či www.MyFamily.com.
Multifunkční zařízení je určené jak pro počítače Mac, tak i PC a to díky USB. Parametry pro tisk jsou ve fotografické kvalitě v rozlišení až 2400 x 1200 dpi na fotografický papír, tisk čb textu v rozlišení 600 dpi. Rychlost: čb až 12 stran za minutu, barevně až 10 stran za minutu. U skenování je optické rozlišení 600 x 1 200 dpi (až 9 600 dpi v rozšířeném módu) a bitová hloubka (čb - 8 bitů; barevně - 36 bitů). U kopírování je rychlost u černobílého režimu 12 kopií za minutu, barevně - 9 kopií za minutu. Lze zhotovit až 99 kopií najednou z jednoho originálu, zvětšovat a zmenšovat lze o 25 - 400 %. HP PSC 950 je v prodeji od poloviny října 2001 za 14 790 Kč (včetně DPH)

Zpět


Další hráč na poli PDA
Trh s handheldovými zařízeními začíná lákat a tak ani Fujitsu Siemens nechce zůstat pozadu. V tomto měsíci představila osobního digitálního asistenta s označením SX 45 s integrovaným duálním GSM telefonem. SX 45 je určené zejména pro profesionály, kteří potřebují mít neustále přístup ke svým firemním sítím a zároveň jsou ochotni a schopni investovat do nového zařízení.
SX 45 je vybaven barevným dotykovým TFT displejem s rozlišením 240 x 620 bodů. Baterie vydrží na jedno nabití 150 hodin standardního provozu a 2 hodiny při datové či hlasové komunikaci. Předinstalovány jsou Windows CE 3.0, MP3, editor obrázků a videopřehrávač. PDA je také vybaveno běžnými kancelářskými aplikacemi jako je Microsoft Word, Excel či Outlook, ale také krátkými textovými zprávami, internetovým a WAP prohlížečem.
PDA nabízí dvě základní aplikace. První možností je sběr dat z aplikací spuštěných na mobilních zařízeních a jejich synchronizace do podnikových centrál a další možností je využívání webového rozhraní pro přístup k podnikovým aplikacím ERP či CRM odkudkoli, kde je dostupný signál mobilních operátorů. Fujitsu Siemens v této souvislosti nabízí integrovaná a certifikovaná řešení pro aplikace jako je např. mySAP.com.
V prvním pololetí roku 2002 plánuje Fujitsu Siemens uvést další PDA zařízení. Nový modulární produkt bude využívat software Pocket PC 2002, který nabídne jednodušší propojení se standardními aplikacemi pod Windows.

Zpět


Nejmenší na světě?
Společnost Hyundai ImageQuest uvádí v těchto dnech na trh prostřednictvím společnosti AT Computers nový sedmnáctiplacový monitor s plochou obrazovkou ImageQuest Q770. Tento monitor je zvláštní v mnoha vlastnostech a ukazuje, že klasické CRT (katodové) monitory ještě mohou přinést zásadní inovace svého provedení.
Základem je nová obrazovka Samsung DynaFlat X navržená zvlášť pro tento model vyznačující se úsporným návrhem uchycení - bez "uší" v rozích obrazovky. Použitím tohoto návrhu je možné zmenšit plochu okrajů kolem obrazovky.

Zpět


Nové počítače NetVista a ThinkPad v rytmu Pentia 4
Společnost IBM oznámila nové produktové řady počítačů, které se vyznačují přítomností procesoru Pentium 4. Jedná se o novou řadu notebooků IBM ThinkPad XTRA a stolního počítače IBM NetVista MAX.
Nejedná se však o jedinou změnu, která známé produktové řady NetVista a ThinkPad potkala. Nové počítače jsou nyní rovněž mnohem lépe připraveny na bezdrátová zařízení. Nedílnou součástí notebooku je totiž i podpora standardu Bluetooth.
Počítače NetVista si již od počátku své existence kladou za cíl co nejmenší rozměry, jednoduché ovládání i propojení s periferiemi výhradně prostřednictvím USB portu (podobně jako konkurenční iPAQ od Compaqu). Rovněž názvy MAX a XTRA nejsou náhodné. Jedná se o zkratky jednotlivých modelových řad daných produktů.
V případě počítačů IBM NetVista se jedná o modely Marlin, A série a X série. Notebook IBM ThinkPad je možné získat v jednom ze čtyř provedení - X série, T série, R série a A série.

Zpět


Motorola s modemy končí. Co bude dál?
Společnost Aktis představila na brněnském veletrhu Invex 2001 ekonomický systém ABRA G3, jehož serverovou část lze provozovat jak na platformě MS, tak i nově na Linuxu.
Ekonomický systém ABRA G3 je již třetí generací velmi úspěšných systémů ABRA. Tato třívrstvá Client/Server aplikace je určena pro společnosti, které mají i více než 50 počítačů ve své síti. Jednou z výhod tohoto systému je například škálovatelnost od samostatného počítače až po sítě s velkým počtem stanic, nebo možnost zpracování většího objemu dat a dále také možnost vedení více firem v jedné instalaci systému.
Společnost Fincom však ve svém posledním prohlášení ujišťuje zákazníky, že nedávno ohlášené ukončení veškerých aktivit společnosti Motorola v modemovém průmyslu (včetně jejich podpory a vydávání nových verzí ovladačů) nebude mít negativní vliv na dosavadní kvalitu klientských zařízení značky Microcom. Modemy Microcom totiž již nyní využívají čipové sady od firmy Conexant (Rockwell) a Agere (Lucent).

Zpět


Eurotel dotahuje zpoždění v GSM banking
Po rozpačitém začátku, kdy nabídku GSM bankovních služeb strhl na svoji stranu Paegas, nyní společnost Eurotel dotahuje zpoždění a v současnosti i ona již nabízí SIM karty pro ovládání bankovních účtů a to až u deseti různých bank.
První bankovní domy, se kterými je nová služba Eurotel GSM banking k dispozici jsou GE Capital Bank a eBanka.
Se službou Eurotel GSM banking mohou zákazníci těchto bankovních ústavů prostřednictvím svého mobilního telefonu zjišťovat zůstatek na svém účtu, zadávat prakticky ve všech situacích kdykoliv a odkudkoliv platební příkazy a využívat i řadu dalších služeb podle aktuální nabídky daného peněžního ústavu.
Počet bank, se kterými bude možné využívat službu Eurotel GSM banking se bude dále rozšiřovat. Vzhledem k mutlibankingové vlastnosti aplikace, aktivace služby dalších bank již nebude znamenat další výměnu SIM karty.
Bezpečnost přenosu zpráv mezi zákazníkem a jeho bankou je zabezpečena technologiemi, které jsou v současné době dostupné. Služba Eurotel GSM banking je aktivována bankou pomocí bezpečné aktivační SMS zprávy. Veškerá komunikace je šifrována a nikdo jiný kromě zákazníka nebo banky k ní nemá přístup. Operace na účtu jsou navíc chráněny osobním bankovním PIN kódem, který se zadává při každém vstupu do aplikace a také při každém vyzvednutí SMS zprávy, kterou zákazníkovi banka pošle.

Zpět


Fincom spolupracuje s KB v oblasti přímého bankovnictví
Dodavatel klientských přístupových zařízení - společnost Fincom ohlásila spolupráci s Komerční bankou (www.koba.cz), kdy na jejím základě budou obě společnosti spolupracovat na dodávkách produktů v oblasti přímého bankovnictví.
Společnost Fincom přinese do společného projektu dealerskou síť a tímto kanálem budou prodávány produkty přímého bankovnictví mojebanka a expresnílinka, které vyvinula a v současné době svým zákazníkům nabízí Komerční banka.
Prodej těchto produktů prostřednictvím specializované sítě dealerů výpočetní techniky má přinést komfort pro koncové zákazníky. Odborníci z dealerské sítě firmy Fincom jsou zákazníkům schopni zajistit kvalitní vybavení pro připojení k internetu.
Mojebanka je moderní služba internetového bankovnictví, která umožňuje provádět vybrané bankovní operace v on-line režimu. Služba klientovi dovoluje nepřetržitý přístup do banky, přičemž všechny vybrané účty lze obsluhovat z libovolného počítače napojeného na internet z kanceláře nebo z domova.
Expresnílinka Komerční banky je další službou přímého bankovnictví, která umožňuje provádět veškeré bankovní operace prostřednictví telefonu. Klient KB využívající tento produkt může z libovolného místa v ČR nebo zahraničí např. zjišťovat okamžitý stav zůstatku na svém účtu, zadat převodní příkaz, zadat či zrušit trvalý příkaz, založit termínovaný vklad apod.

Zpět


Western Digital uvedl pevný disk speciální řady
Společnost Western Digital představila pevný disk WD Caviar 100 GB Special Edition, který používá 8 MB cache, což je největší cache v současnosti používaná u disků EIDE s rychlostí otáčení 7200 ot./min. Dostupnost disku je zatím pouze přes on-line obchod společnosti.
Taková přístupová rychlost určuje nasazení disku WD Caviar 100 GB Special Edition v osobních počítačích těch uživatelů, kteří se zabývají takovými aktivitami, které vyžadují vysoce výkonné pevné disky, jako jsou počítačové hry, editace digitálního videa a aplikace souborových serverů.
Při složitých operacích pevných disků je cache používána pro úschovu posledních čtení z disku a také pro předběžné vyvolání informací, které budou pravděpodobně brzy požadovány. Použití větší cache zvyšuje výkon pevného disku WD Caviar 100 GB Special Edition tím, že snižuje počet fyzických přístupů na disk a umožňuje datům proudit z disku bez přerušování mechanickými operacemi. Cache 8 MB je výhodou také v prostředí serverů, kde jsou data typicky požadována z širších oblastí disku. Díky dalším zdrojům paměti cache mohou být čtecí a zápisové příkazy vyřizovány a výsledky podávány uživateli rychleji.

Zpět

 Internet, komunikace a sítě

10Gb připojení u PC do pěti let: fikce nebo realita?
Je to jen čirá fikce, nebo půjde vývoj opravdu tak rychle? To se dozvíme až za pár let. Skutečností však je, že již dnes nároky koncového uživatele na šířku pásma začínají rychlým způsobem přesahovat možnosti měděné varianty a ve výhledu je tedy i překonání magické hranice deseti gigabitové kapacity u osobních počítačů.
Investovat do rozvoje sítí je ale nutné s předstihem. Začít budovat zcela nové řešení, tedy vyhodit zavedenou měděnou linku, stávající konektory RJ-45 a přejít dnes na nový systém není přímo super výhodným řešením. Možné řešení tedy přináší oznámená spolupráce společností ITT Industries a 3M, které uzavřely smlouvu o dodávání optického konektoru VF-45, který dovoluje bezproblémové propojení optických a metalických sítí.
Konektor VF-45 je základním prvkem systému Volition, přitom má stejné rozměry jako klasický RJ-45 pro metalické systémy, které najdeme snad v každé kanceláři. Takový přístup umožňuje snadnou montáž, údržbu a vysokou hustotu montáže optických prvků, stejnou jako u RJ-45.
K tomu, aby nový systém Volition byl funkční jsou dodávány switche, HUBy a komunikační karty pro celou škálu přenosových protokolů s optickými výstupy. Výhodou takového řešení je modularita, kdy uživatel buduje svoji síť, použije například 10Mb optický modul pro novou část sítě a metalické moduly na připojení stávající metalické části. V případě potřeby zrychlení komunikace se vymění pouze starý 10Mb modul za 100Mb nebo 1Gb modul, bez omezení chodu sítě. Aktivní prvky v tomto systému také dovolují jednoduchou konfigurací portu přenášet telefonní hovory po internetu. Jednou z předností konektoru VF-45 je, že má shodné rozměry jako běžný metalický konektor RJ-45, obsahuje dvě optická vlákna a optické vlákno lze touto technologií zakončit během dvou až tří minut.

Zpět


Přepínejte s HP
Společnost Hewlett-Packard představila dalšího pokračovatele řady síťových přepínačů Procurve, tentokrát s označením Switch 2124 a zároveň snížila ceny přepínačů a transceiverů řady HP Procurve.
Přepínač 2124 doplňuje řadu levnějších produktů řady HP Procurve networking, jež byla představena loni v říjnu, včetně switche 2324 a nejprodávanějšího switche 2524. Řada HP Procurve nabízí šířku pásma 9,6 Gb/s integrovanou na jeden "switch-on-a-chip" ASIC s nejvyšším výkonem ve své třídě.
Přepínač Procurve Switch 2124 poskytuje přepojování založené na technologii nové generace nazvané Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Switch disponuje 24 10/100 řízenými přepínacími porty v obalu výšky jen jedné jednotky, který mezi zákazníky v průmyslovém sektoru patří pochopitelně k nejvíce vyžadovaným.
Switch 2124, rozšiřitelný přepínač s přídavným slotem pro 100FX-uplink přes transceiver, je rovněž uzpůsoben pro automatickou detekci kabelu tzv. Auto-MDIX, což je patent HP. Vyhovuje přísným zvukovým standardům, proto je vhodným řešením pro zákazníky přecházející na přepínanou technologii ze stolních rozbočovačů (hubů).

Zpět


Teleinformatika


 Informační společnost

Rámcová smlouva podepsána
V úterý 23. října byla podepsána rámcová smlouva mezi Vládou České republiky a Českým Telecomem o poskytování služeb Komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy. Podpisem smlouvy byl vládou pověřen předseda Úřadu pro veřejné informační systémy (ÚVIS) Ing. Jiří Krump. Za Český Telecom smlouvu podepsal generální ředitel společnosti RNDr. Přemysl Klíma, CSc.
Komunikační infrastruktura informačních systémů veřejné správy patří mezi hlavní projekty Akčního plánu státní informační politiky. Komunikační infrastruktura vybudovaná Českým Telecomem má umožnit do dvou let připojit a vzájemně propojit všechny subjekty veřejné správy (ministerstva, centrální orgány, krajské úřady, obecní úřady, úřady práce, finanční úřady, školy, knihovny apod.).
Cílem projektu je zajistit bezpečnou a ekonomicky výhodnou komunikaci (datovou i hlasovou) včetně přístupu k centrálním informačním zdrojům. Součástí komunikační infrastruktury budou rovněž kontaktní místa veřejné správy, která jsou nezbytná pro přístup občanů k informacím z této oblasti.

Zpět


Jiří Neužil generálním ředitelem Fincom
Fincom Group ohlásila významnou personální změnu v jedné ze svých společností. Generálním ředitelem Fincom International, jednoho z dodavatelů klientských přístupových zařízení ve střední Evropě, se od 1. října 2001 stal Jiří Neužil, bývalý manažer ve společnosti Compaq.
Jiří Neužil bude ve své nové pozici usilovat o další expanzi firmy Fincom International na trzích ve střední a jižní Evropě.
Před svým příchodem do Fincom International působil Jiří Neužil od roku 1994 ve společnosti Compaq, kam nastoupil tehdy jako první člen managementu firmy Compaq v ČR na pozici Channel Sales Manager.
Pod jeho vedením došlo k rozšíření partnerského kanálu firmy o více než 500 %. Po spojení s firmou Digital Equipment působil v novém managementu jako ředitel divize osobních počítačů. Před rokem 1994 pracoval Jiří Neužil tři roky pro společnost Apple jako channel/MA manager.
Jiří Neužil je ženatý, má dvě děti. Ve volném čase se věnuje sportu ve všech podobách, zejména pak sjezdovému lyžování, windsurfingu a tenisu.

Zpět


Mytrix.cz nespolupracuje s PwC
Společnost Mytrix, provozovatel monitoringu návštěvnosti českého internetu, byla nucena odvolat své předchozí vyjádření, podle něhož je garantem projektu Mytrix poradenská společnost PricewaterhouseCoopers. Informace z 18. června, podle níž PwC uzavřela s provozovatelem systému dlouhodobou smlouvu o poskytování škály služeb, je nepravdivá a Mytrix se za její uveřejnění omlouvá.
K publikování informací o partnerství projektu Mytrix s PwC došlo na základě informací od tvůrce systému Mytrix, ruské firmy SpyLog. Její představitelé oznámili na jaře 2001 zakladatelům české společnosti Mytrix, že jednají s moskevskou pobočkou PwC o uzavření partnerství, které by mělo zaštítit projekt rozšíření statistického systému SpyLog mimo území Ruska. Právě rozhovory se zaměstnanci PwC Russia totiž přivedly majitele SpyLogu - podle jejich slov - k myšlence založit v USA společnost Mytrix a jejím prostřednictvím licencovat firmy v různých zemích k provozování systému SpyLog pod názvem Mytrix. Zájemci o licenci pro ČR, pozdější zakladatelé Mytrix, byli o jednáních mezi vlastníky SpyLogu a PwC Russia průběžně informováni a počátkem června obdrželi text návrhu smlouvy o dlouhodobém partnerství, kterou zamýšlela americká Mytrix s PwC uzavřít.
Mytrix ve shodě s PricewaterhouseCoopers konstatuje, že neexistuje žádná písemná smlouva ani neprobíhají žádné oficiální konzultace nebo jiný způsob formální spolupráce mezi ruskou firmou SpyLog nebo americkou Mytrix a PwC Russia.

Zpět


Allied Telesyn otevírá pobočku v Moskvě
Síťařská firma Allied Telesyn otevřela novou prodejní kancelář v Moskvě.
Pobočka je umístěna v samém srdci města s výhledem na Rudé Náměstí a Kreml a poslouží společnosti k obsluze stále rostoucího počtu místních distributorů.
Ředitelem moskevské pobočky se stal Boris Doskach.
 

Zpět


Cígler SW koupil firmu MIKROS
Společnost Cígler Software dokončila akvizici většinového podílu ve firmě MIKROS - dodavatele podnikových informačních ERP systémů WAM S/3. Společnost tak rozšiřuje svoje portfolio produktů i o informační systémy pro řízení podniku.
Díky tomu je schopna nabídnout ucelený sortiment produktů a služeb včetně specializovaných řešení (CRM, výroba, doprava, bytová družstva a další). V roce 2001 se jedná (po koupi 100% podílu společnosti Systém SI) již o druhý nákup firmy z oboru informačních technologií.
Akciová společnost MIKROS dozná pouze drobných změn v managementu firmy. V rámci holdingu bude pracovat jako vývojářská a servisní společnost, produkty bude prodávat přímo Cígler SW.

Zpět


Český internet se sdružuje
Na setkání zástupců téměř dvaceti významných serverů působících v České republice bylo rozhodnuto o založení samostatné Sekce vydavatelů internetových titulů v rámci Unie vydavatelů (UVDT). Toto sdružení, fungující od r. 1990, chápe působení těchto serverů jako formu vydavatelské činnosti a většina jeho členů provozuje internetové stránky. Proto také schůzku iniciovalo.
Dvouhodinová diskuse i následné hlasování potvrdily řadu možností společných aktivit, zejména při vytváření standardů podnikání na internetu i řadu specifických problémů, se kterými se provozovatelé serverů zatím potýkají samostatně a v proměnlivém konkurenčním prostředí.
Mezi hlavní úkoly, které si nová sekce vytyčila patří: Snaha o sjednocení internetových výzkumů a auditů, standardizace inzertních formátů a obchodních podmínek, jednání s Českým Telecomem o tarifech za internetová připojení, řešení autorskoprávních otázek atd. Sekce bude poskytovat členům daňové a legislativní poradenství.
Na setkání byl zvolen osmičlenný přípravný výbor, který s příslušnými zástupci UVDT dohodne podmínky práce i financování samostatné sekce a připraví konkrétní plán činnosti na rok 2002.

Zpět


Fujitsu na October Festivalu slavila úspěch
Na tiskové konferenci, která se konala během firemního veletrhu October Festival v Augsburgu začátkem října, ohlásila společnost Fujitsu Siemens zisk před zdaněním za prvních 6 měsíců fiskálního roku.
Od dubna do září 2001 činil obrat společnosti 2,5 miliard Euro, což je sice díky sezónnosti prodejů méně než v předchozím pololetí, ovšem zároveň je patrný růst v hlavních oblastech jako je prodej podnikových serverů, zařízení pro ukládání dat, mobilní výpočetní techniky a také služeb. Oživení v IT průmyslu je patrné i z toho, že společnost v současnosti najímá zhruba 800 odborníků.
 

Zpět

 Informační společnost

Hledejte práci s Quick.cz
Internetový portál Quick.cz nabízí od října jako svou součást další dvě nové vyhledávané internetové služby: nabídku pracovních příležitostí a sekci download zaměřenou na stahování programů, hudby a her. Partnerem služby Kariera.Quick je společnost Jobpilot.cz.
V sekci Kariera.Quick.cz zájemci najdou přibližně 100 000 nabídek k pracovnímu poměru z celého světa. Pro Českou republiku je zde v průměru kolem 1 500 nabídek. Všechny jsou přehledně roztříděné do základních kategorií, na které jsou zájemci zvyklí již z tištěných nabídek personálních agentur. Tato služba také umožňuje vyhledávání v inzerátech podle klíčového slova nebo přímo podle jednotlivých kategorií (IT, Marketing, Finance apod.).
Služba Dowload.Quick.cz je připravena pro uživatele, kteří na Internetu stahují programy a soubory. Sekce je rozdělena do několika přehledných kategorií podle druhu programu. Výhodou pro uživatele může být také prezentace jejich programu, hry nebo hudební nahrávky přidáním do příslušné kategorie Download.Quick.

Zpět


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora P. Boucník, Technická realizace projektu Ladislav Olejník.


TOPlist