facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Kamery v potravinářství aneb Když je výroba pod dohledem AI

-PR-

V potravinářství je kontrola kvality klíčovým aspektem celého vý­rob­ní­ho procesu. Zajistit, aby výrobky splňovaly přísné hygienické a bez­peč­nost­ní normy, je klíčové nejen pro zdraví spotřebitelů, ale také pro reputaci výrobce. Tradiční me­to­dy často narážejí na limity lidského faktoru a jsou proto pomalé, nákladné a náchylné k chybám. Podobně jako v dalších výrobních odvětvích i zde může nasazení chytrých kamer s pokročilou umělou inteligencí (AI) znamenat obrovský posun kupředu.


Jako příklad takového řešení se nabízí kombinace chytrých kamer Konica Minolta s pokročilým videoanalytickým softwarem Forxai Video Vision, který mimochodem vzniká v jejím brněnském výzkumném a vývojovém centru.

„Řešení je variabilní a lze jej vždy upravit na míru zákazníkům. Každý totiž vyrábí něco jiného a má tak i specifické požadavky. Technologie je proto vhodná pro všechna odvětví, ať už jde o farmacii, potravinářství, nebo zdravotnictví,“ vysvětlil Josef Mikuška ze společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech.

AI rozezná i mák od sezamu

V oblasti potravinářství nachází uplatnění zejména nástroj pro detekci a počítání objektů (Object Detection And Counting). Ten při nasazení například v pekárně může nepřetržitě počítat, kolik projelo výrobní linkou konkrétních druhů pečiva. U rohlíků nebo housek dokáže jít i do takových podrobností, že spočítá, kolik z nich bylo bez posypky, kolik z nich bylo s mákem, s kmínem, se sezamem a podobně. Zvládá to přitom rychlostí více než 1000 kusů za minutu a v režimu 24/7. Veškerá tato data má výrobce k dispozici v reálném čase.

Forxai

„Významnou finanční úsporu pak může v potravinářství, stejně jako v jiných odvětvích, přinést aplikace pro detekci defektů (Defect Detection), která je často doplněna automatizovaným robotickým ramenem. To následně produkty, které jsou v pořádku, umístí do správné krabice či obalu, a naopak vadné kusy vyřadí mezi zmetky,“ doplnil Mikuška.

Využívání AI v potravinářství pro předcházení chybovosti ve výrobě se stává stále důležitější i v souvislosti s rostoucími požadavky na udržitelnost a snížení odpadu. Systémy jako Forxai Video Vision mohou pomoci snížit plýtvání a tím přispět k udržitelnější a efektivnější výrobě. Současně pomáhají firmám čelit i dalším novým výzvám a dávají jim konkurenční výhodu v rychle se měnícím světě produkce potravin.