facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Hlavní partner sekce
Partneři sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce

Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky

Přehledy
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 1-2/2025 , IT Security

Pure Storage rozvíjí v Česku vývoj i výrobu svých řešení pro ukládání a správu dat

Ing. Lukáš Grásgruber


Pure Storage. Datová úložiště Pure Storage FlashArray ve výrobní hale pardibického Foxconnu.Koncem ledna mi společnost Pure Storage umožnila navštívit se skupinou zahraničních novinářů její pražské kanceláře, ale také výrobní provoz v pardubickém Foxconnu. Rád jsem této příležitosti využil a chtěl bych se s vámi podělit o své postřehy z této mimořádné návštěvy. Provázet novináře přímo v provozu uličkou mezi jednotlivými výrobními a testovacími stanovišti opravdu není ve Foxconnu běžné.


Výzkum, vývoj i výroba v Česku

Výzkumné a vývojové (R&D) centrum Pure Storage v Praze bylo založeno v roce 2020 a právě letos v lednu tak oslavilo první půlkulaté výročí. V pražském R&D centru dnes pracuje několik stovek vývojářů a technických specialistů. Jedná se o největší R&D centrum společnosti Pure Storage mimo USA.

Na vývoj klade Pure Storage velký důraz. Její investice do R&D jsou mnohem vyšší, než činí průměr v oboru. V loňském roce šlo téměř 20 % příjmů firmy zpět do výzkumu a vývoje. Letos by tento podíl neměl být o mnoho menší. Právě tento přístup a důraz na inovace přináší velmi pokročilá řešení v oblasti ukládání dat, což se odráží jak v množství patentů (více než 2 500), tak i v růstu společnosti a jejím postavení na trhu. Podle posledního průzkumu IDC je společnost Pure Storage z hlediska podílu na trhu druhým největším dodavatelem úložišť typu all-flash.

V pražském R&D centru bylo z velké části navrženo a testováno špičkové datové úložiště FlashBlade//S, které reaguje na rostoucí požadavky práce s nestrukturovanými daty. Probíhala zde také asi třetina vývojových prací na úložišti FlashArray. Kompletně je zde vyvinuto jedinečné řešení obnovy dat Pure Protect poskytované formou služby (Disaster Recovery as a Service). A pražské centrum bylo také přímo zodpovědné za zprovoznění Portworx Data Services, první platformy Database-as-a-Service pro systém Kubernetes.

Pure Storage u nás ale nejen vyvíjí. Už od roku 2016 v Česku, kon­krét­ně ve Foxconnu v Pardubicích, probíhá výroba datových úložišť Pure Storage. Výroba zde začínala v malém měřítku, ale postupně se výrobní program rozšířil tak, že dnes zahrnuje standardní výrobu zařízení Pure Storage FlashArray, Pure Storage FlashBlade a zajišťuje i některé prvky programu Evergreen (jde o využití některých komponent ze starších zařízení). Z pardubického závodu Foxconnu se expedují zakázky koncovým zákazníkům po celém světě.


Pure Storage. Datová úložiště Pure Storage připravená k expedici zákazníkům z celého světa.

Naším průvodcem byl Jiří Černý, Supply Chain Manager společnosti Pure Storage v ČR.

Flexibilní výroba pro zákazníky z celého světa

Výroba zařízení Pure Storage probíhá v režimu Just In Time a staví na principech štíhlé výroby. Díky velmi úzkému propojení obchodních, výrobních a logistických procesů je firma schopna reagovat v horizontu 7 až 10 dnů na požadavky zákazníků.

Několik kilometrů od výrobního areálu v Pardubicích má Foxconn obří sklad, ze kterého naváží dvakrát denně potřebné součástky a materiál do malého meziskladu přímo ve výrobní hale vyhrazené pro Pure Storage. Provoz je zde pochopitelně pečlivě chráněn před prašností a také rizikem elektrostatického poškození citlivé elektroniky. Operátoři výroby mají oblečení z materiálů, které tohle riziko omezuje, a prochází přes kontrolní stanoviště, na kterém systém ověří, zda mohou bezpečně překročit žlutou pásku. Ta vymezuje prostor pro manipulaci s citlivými komponenty. Pouze pracovníci, kteří projdou kontrolou, se mohou přihlásit k některému z výrobních stanovišť a začít pracovat.


Pure Storage. V precizní výrobě se více uplatňují ženy.

V pardubickém Foxconnu sestavují zařízení Pure Storage pro zákazníky z celého světa. Nejde přitom o jediné výrobní centrum, z důvodů optimalizace logistiky využívá Pure Storage také výrobní kapacity v Severní Americe. Pardubické centrum je ale schopno v případě potřeby výrobu kompletně převzít a je tak důležitou součástí plánů zachování business kontinuity. Pure Storage si totiž dobře uvědomuje, že její řešení pro uložení a správu dat jsou klíčovou součástí byznysu jeho zákazníků, a proto klade velký důraz na spolehlivost, kvalitu a zajištění bezpečnosti.

V současné době Pure Storage využívá v pardubickém Foxconnu pouze jednosměnný provoz a výrobní kapacity je zde možno velmi rychle rozšířit, protože prostory i zázemí výroby jsou připraveny pro další růst. Což je důležité i z hlediska uspokojení stále rostoucí poptávky po řešeních, která Pure Storage nabízí.

V Pardubicích se vyrábí kompletní portfolio zařízení Pure Storage, tedy jak menší datová úložiště FlashArray v různých konfiguracích z hlediska výkonu, kapacity a možností připojení, tak i zařízení FlashBlade, které představuje naprostou špičku mezi řešeními pro data storage.

Současná kapacita výroby v Pardubicích je 30 zařízení FlashArray a 4 zařízení FlashBlade denně plus 160 paměťových jednotek (DFM) s kapacitou až 150 TB.

Kvalita je na prvním místě

Již zmíněný důraz na kvalitu je zřejmý nejen z pečlivě chráněného prostředí výroby, ale také z důkladného vícestupňového testování každého zařízení a maximální traceability výrobního procesu. Celý proces je velmi podrobně monitorován, evidováno je použití každé součástky na konkrétním pracovišti. Pokud se tedy při testování objeví nějaký problém, lze ze záznamů v systému řízení výroby a případně i z kamerových záznamů zjistit, kde se stala chyba, a předejít jejímu opakování.

Testování každého zařízení probíhá v různých teplotních režimech i konfiguracích. Na testovacím stanovišti familiárně nazvaném „Vanilka“ je zařízení testováno ve všech možných konfiguracích, zatímco na stanovišti s označením „Čokoláda“ je již testována finální konfigurace podle požadavků konkrétního zákazníka. Nedílnou součástí kontroly kvality je také pečlivá vizuální kontrola každého zařízení před jeho zabalením a předáním do expedice. Vybrané kusy jsou navíc ještě namátkově kontrolovány formou unboxingu, který ověřuje, že ani při balení produktů nedochází k nějakému problému, a zákazník může očekávat 100% kvalitu.


Pure Storage. Stanoviště výstupní vizuální kontroly.

Úsporná řešení pro vyšší efektivitu a udržitelnost

I když cílem této reportáže není popsat parametry a přednosti řešení Pure Storage, na jeden aspekt bych přesto chtěl upozornit. Jde o jejich špičkovou energetickou účinnost, která je dnes klíčovým parametrem nejen z hlediska efektivity, ale také udržitelnosti. Všudypřítomná digitalizace a v poslední době také nadšení z možností umělé inteligence totiž vedou k explozi dat, se kterými pracujeme, což přináší i rychle rostoucí nároky na kapacitu datových úložišť. To logicky znamená i růst spotřeby elektřiny potřebné jak pro napájení, tak i pro chlazení stále výkonnější IT infrastruktury. Pure Storage se snaží této jednoduché rovnici vzepřít vývojem produktů, které spotřebovávají méně energie, zabírají méně místa a snižují množství elektronického odpadu. Pure Storage uvádí, že její úložiště FlashArray//E a FlashBlade//E spotřebují až o 86 % méně energie než konkurenční řešení a zaberou až 5x méně místa v racku.

Velmi pozitivní dopad na udržitelnost má i minimalizace elektronického odpadu. Data, která vychází z nezávislého výzkumu, uvádí, že Pure Storage produkuje 3x méně elektronického odpadu než konkurenční řešení. Enviromentální aspekty firma sleduje také například ve způsobu balení svých zařízení, ve kterém se snaží co nejvíce eliminovat plasty, využívat recyklované materiály a celkově redukovat množství odpadu.

Lukáš Grásgruber Ing. Lukáš Grásgruber
Autor reportáže je šéfredaktorem časopisu IT Systems a jednatelem vydavatelství CCB.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Kyberbezpečnost: Proč NDR mění pravidla hry

Cyber_security_shield_AI___k___vodu-PR.jpgPodle analytiků bude rok 2025 zlomovým rokem v kybernetické bezpečnosti. Očekává se nárůst sofistikovaných hrozeb využívajících umělou inteligenci zaměřených na kritickou infrastrukturu nebo cloud. Tento článek přináší přehled nejvýznamnějších rizik, na která odborníci upozorňují.