facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Archicad 28 – navrhujte budoucnost

-PR-

Říjen přináší „velké“ upgrady všech produktů z port­folia Graphisoftu, tedy Archicadu, DDScadu, BIMxu a BIMcloudu. Hlavními tématy aktualizací roku 2024 jsou „chytré“ navrhování, bezproblémová komuni­kace a vycizelované uživatelské prostředí.


Pod chytrým navrhováním si představme efektivní pracovní postupy, nástroje pro navrhování trvale udržitelných staveb, pokročilé BIM modelování, nástroje pro analýzu konstrukcí a databázově genero­vanou dokumentaci. Přičemž řada řešení, a to hlavně ta analytická, vznikají na základě technologického partnerství s jejich výrobci.

Bezproblémová komunikace stojí hlavně na filozofii Open BIM pracovních postupů. Současně však dochází k integraci inženýrských nástrojů (statika, TZB) do Archicadu a otevíraní platforem BIMx (interaktivní prochází a připomínkování BIM projektů) a BIM cloud (podpora týmové spolupráce) pro ne­nativní archicadovská data.


Obr. 1: Archicad nabízí přímé propojení na Rhino 8 a Grasshopper

Vycizelované uživatelské prostředí znamená nejen intuitivní ovládání, ale i schopnost rychle a plynule „naskočit“ do Archicadu či do projektu v Archicadu rozpracovaného. Konkrétními příklady jsou forma a obsah startovací obrazovky, kontextová nápověda či nástroje pro migraci projektu ze starší do novější verze Archicadu. A rovněž využití nejnovějších technologií souvisejících s uživatelským rozhra­ním, například AR/VR. Nedílnou součástí nápovědy je výukový por­tál Graphisoft Learn, resp. jeho „česká mutace“ Cegra Learn (https:// cegra.learn.graphisoft.com), nabízející lokálně zaměřené zdarma dostupné kurzy a i placené výukové programy.

Zaostřeno na některé novinky a vylepšení Archicadu 28

Zpracování mračen bodů
Verze 28 přináší průlomové vylepšení zpracování 3D skenu díky integraci specializovaného systému BIMmTool Lite (výrobcem je firma BIMm Solutions GmbH). Ten umí pracovat s velkým objemem dat, importovat různé datové formáty, nastavit rozlišení či rozmís­tit sken do podlaží (dostupné pro uživatele se smlouvou Support­Pack a předplatného).


Obr. 2: Vylepšené zpracování mračen bodů

Poznámky
Poznámky tvoří dokumentační a poznámkový systém založený na databázi poznámek a údajů v nich obsažených. Systém přináší lepší koordinaci mezi výkresy, specifikacemi a dalšími dokumenty a jednodušší komunikaci mezi projekčními týmy. Poznámky lze importovat/exportovat z dokumentů formátu xml či xls. Poznámky jsou dalším způsobem, jak pracovat s informacemi, nijak nenahra­zují tzn. Popisky, které Archicad využívá už dlouho.


Obr. 3: Nový poznámkový systém prohlubuje schopnost Archicadu pracovat s databázovými informacemi

Kompletní balík knihoven
Každá lokalizace má k dispozici knihovny všech ostatních lokali­zací. To se týká objektů v knihovnách obsažených, ale i šablon. Což zjednodušuje „přes hraniční“ spolupráci, resp. schopnost zpraco­vávat dokumentaci podle zahraničních standardů nebo naopak, pracovat s objekty připravenými např. pro Německo či Rakousko a ty zobrazovat podle českých zvyklostí.


Obr. 4. Lokální verze mají k dispozici knihovny všech ostatních lokalizovaných mutací Archicadu

Vylepšené vizualizace
Nativní renderovací engine Archicadu pracuje s fyzikálními vlast­nostmi materiálů a prostředí, což logicky garantuje realističtější vizualizace generované přímo z BIM modelu.


Obr. 5: Fyzikální render ve 3D okně

Široká interoperabilita
Archicad přímo podporuje formát IDS (Information Delivery Specification), nově zaváděný standard pro zpracování BIM projektů, který definuje obsah IFC dokumentů. Další důležitým podporovaným formátem je BCF 3.0 (BIM Collaboration For­mat) či struktura „IFC Model Exchange with Archicad for Revit 2025“ (bude zpřístupněno koncem 2024). V rámci interoperabi­lity je třeba zmínit podporu parametrického navrhování. (obr. Archicad nabízí přímé propojení na Rhino 8 a Grasshopper) To je již dlouho řešeno propojením Archicad–Rhino–Grasshopper­­–Archicad, které se průběžně aktualizuje a prohlubuje. Uváděná verze podpora Rhino 8, vylepšuje práci s nástroji Sloup/Trám a umí pracovat s moduly.


Obr. 6: Podpora formátu IDS přímo v Archicadu