- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (87)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (37)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (63)
- Informační bezpečnost (43)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)
CRM systémy
Plánování a řízení výroby
AI a Business Intelligence
DMS/ECM - Správa dokumentů
HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů
EAM/CMMS - Správa majetku a údržby
Účetní a ekonomické systémy
ITSM (ITIL) - Řízení IT
Cloud a virtualizace IT
IT Security
Logistika, řízení skladů, WMS
IT právo
GIS - geografické informační systémy
Projektové řízení
Trendy ICT
E-commerce B2B/B2C
CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk
Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | ||
Čtyři generace WMS
WMS mají za sebou tři dekády vývoje, aktuálním trendem je automatizace a standardizovaná řešení
Systémy pro efektivní řízení skladu, WMS (Warehouse Management System), jsou na trhu zhruba tři desetiletí. V lidském životě je to jedna generace, systémy WMS ale za tuto dobu stihly projít už čtyři generace od prvotní elektronizace dat ve skladech až po současné systémy s prvky umělé inteligence. Kromě stále rozšířenější automatizace je aktuálním trendem ve skladech volba standardizovaných řešení, která z trhu nekompromisně vytlačují řešení šitá na míru. A zmíněná automatizace obrací tradiční způsob organizace skladů, ve kterých zboží přichází za skladníkem, nikoliv naopak.
Tři dekády vývoje WMS
Historicky ve skladech fungovala metoda tužky a papíru, od níž vedla zhruba v 90. letech cesta k první generaci WMS, které jsou založeny na obyčejné elektronizaci dat, tedy na jejich prostém převedení do digitální podoby. U této první generace WMS stále chybí provázanost na úkoly a s tím spojená flexibilita, přesto již zde mluvíme o první generaci WMS.
Druhá generace, která nabízí vyšší přidanou hodnotu, pak už nepracuje s doklady, ale s úkoly. V takové situaci jsou do WMS importována data z nadřízeného ERP systému (příjemky, výdejky, výrobní příkazy apod.) a úkoly jsou pak dále distribuovány na jednotlivá pracoviště jednotlivým uživatelům. Stále zde přitom figuruje role dispečera, který úkoly přerozděluje a předává.
Třetí generací lze pak nazvat plně automatizovaný bezdispečerský režim, v rámci kterého systém samotný, prostřednictvím aplikace, předává úkoly pracovníkovi například v průběhu celé směny. Systém přitom zohledňuje faktory, jako je režim skladu, kompetence skladníka, ale třeba i jeho výkonnost ve vybraných činnostech. Mobilní aplikace dnes běží na operačním systému Android a de facto mobilní čtečkou je každý chytrý telefon, do kterého si nainstalujeme aplikaci pro čtení čárových kódů.
Nejpokročilejší generace WMS pak integruje i prvky umělé inteligence a predikce a dovede pracovat s faktory, jako je sezonní poptávka, výkyvy zájmu o sortiment v návaznosti na marketingové akce, počasí, ale třeba i na společenské události nebo jakékoliv jiné faktory. Nejde zatím o široce rozšířenou službu a nabízí ji málokdo, v rámci dílčích modulů už ale k dispozici je, a to zejména v návaznosti na marketingové aktivity. V tuto chvíli již máme reálné zkušenosti s implementací dílčích prvků této generace WMS a reálně využitelné jsou kdekoliv, kde potřebná data umíme vytěžit.
Sklady jsou konzervativní, standardní řešení je obvykle tím optimálním
Pomineme-li drobné detaily, jakým může být například implementace nového dopravce do WMS systému, požadavky klientů na WMS se v průběhu času již obvykle téměř nemění. Sklady fungují v čase poměrně konzervativně a potřebují pouze jednu stabilní verzi systému, který pak funguje roky. Procesy ve skladech jsou v zásadě pořád stejné a mění se jen konfigurace a dílčí postupy.
Nejběžněji jsou využívány WMS druhé a třetí generace, a to v drtivé většině ve standardních řešeních, která jsou stabilní, odzkoušená na desítkách projektů, rychle implementovatelná a cenově dostupná – a to jak v otázce pořizovací ceny, tak i provozu a aktualizace. U standardizovaných řešení dochází k jednoduché implementaci novinek formou aktualizací, které je možné nabídnout všem uživatelům plošně a jednoduše. Zároveň ale zákazníci často stále chtějí mít možnost úprav či doladění nastavení dle vlastních potřeb, což umožňují modulární řešení, která jsou dnes běžnou součástí WMS produktů.
Goods-to-person zažívá expanzi
Změny zažívá ale samotný systému skladu, kdy stále častěji nechodí skladník ke zboží, ale zboží automatizovaně naopak přijíždí ke skladníkovi. Tato automatizace nabízí násobnou efektivitu a úsporu nákladů v čase, vstupně je ale velmi drahá a vyžaduje firmu, která je schopná jedním systémem pokrýt nejen WMS, ale i další technologie, které jsou na tento systém napojeny. Velkým hitem jsou a budou technologie typu AutoStore či Kardex. V tomto případě ale silně funguje princip orchestru, kdy veškeré komponenty musí být zcela synchronní, aby byl výsledek harmonický a správný. A pokud jde o úkoly pro vývojáře WMS, ty pak čeká zejména práce na uživatelské přívětivosti systémů, které by měly být intuitivní, návodné a nejlépe i líbivé.
Ing. Jan Kožušník Autor článku je produktový manažer systému MyStock WMS ze společnosti KVADOS. |
4.3. | Kontejnery v praxi 2025 |
25.3. | IT Security Workshop |
31.3. | HANNOVER MESSE 2025 |
9.4. | Digital Trust |
13.5. | Cloud Computing Conference 2025 |
Formulář pro přidání akce
13.2. | Webinář: Objevte Odoo: Nejmodernější cloudový systém... |
20.2. | Co jsou to ty DMSka |
10.4. | Konference ALVAO Inspiration Day 2025 |